Nauka i etyka: komisja episkopatu o szczepionce przeciw koronawirusowi [wideo]
„Każdy człowiek ma prawo do informacji o szczepionkach, o ich działaniu, czy o ich procesie technologicznym. Każdy człowiek ma prawo do dobrowolności realizacji szczepień" - podkreślali na dzisiejszej (28.12.) konferencji prasowej członkowie zespołu ekspertów do spraw bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.
Informacje o samej szczepionce przedstawił ekspert, profesor Andrzej Kochański, lekarz genetyk z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk:
- Dlaczego jest to tak szczególna szczepionka? Proszę zwrócić uwagę, że jak spojrzymy na historię produkcji szczepionek, to zawsze zmagaliśmy się z problemami stopnia czystości preparatu, jego aktywności biologicznej, natomiast tu mamy do czynienia z biotechnologią, powiedziałbym, najwyższych lotów, kosmiczną zupełnie. Są to reakcje chemiczne całkowicie kontrolowane, jak na biologią molekularną dość proste. Zwróćmy uwagę, że przy produkcji tych szczepionek, nie musimy testować zwierząt laboratoryjnych, czy innych organizmów. Można wręcz powiedzieć, w pewnym uproszczeniu, że jest to synteza - odważę się nawet użyć tego słowa, być może koledzy mnie skrytykują, ale jest to synteza chemiczna.
Z kolei biskup Jacek Grzybowski z Katedry Filozofii Kultury i Religii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreślał, że istotna jest informacja o szczepionkach, o ich działaniu, i o ich procesie technologicznym.
- Pierwsza sprawa dotycząca etyki jest taka, że nasz zespół wyraźnie mówi: źródłem słusznego sprzeciwu jest wykorzystywanie, jeśli takie się dokonuje, produkcji szczepionek linii komórkowych wytworzonych z abortowanych płodów. Zespół wyraźnie zaznacza, że wieloletnie lekceważenie oraz przemilczanie sprzeciwu liczącej się części społeczeństwa, nie tylko ludzi wierzących, ale ludzi, dla których w ogóle aborcja i wykorzystywanie materiału biologicznego ludzkiego do badań jest niegodziwe.
Wykorzystywanie niegodziwych technologii, zaniechanie nacisków na firmy farmaceutyczne, które korzystają z niegodziwych technologii sprawia, że mamy do czynienia, także w produkcji medykamentów, nie tylko szczepionek właśnie, z takimi dylematami moralnymi (...).
Więcej w materiale Michała Jędryki oraz w materiałach KEP.
Opracowanie: Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP ws. szczepionek przeciwko Covid-19
Zobacz także
Odlotowe prezenty dla szkół - miłośnicy kosmosu będą w siódmym niebie!
2020-10-27, 16:03Teleskopy, lornetki, atlasy księżyca, obrotowe mapy nieba i przewodniki astronomiczne - do 16 kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w marszałkowskim programie edukacyjnym „Niebo nas astrobazami” trafił specjalistyczny sprzęt… Czytaj dalej »
Gość z Cambridge wygłosi wykład o gwiazdach, czarnych dziurach i Noblu
2020-10-21, 21:12„Czarne dziury - Nagroda Nobla 2020” - to tytuł prelekcji, którą poprowadzi Joanna Piotrowska z Uniwersytetu w Cambridge. Wirtualne studio powstanie w czwartek, 22 października, o godz. 18, w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego… Czytaj dalej »
20 października wieczorem spójrzmy w niebo! Przed nami noc meteorów!
2020-10-20, 15:10Chociaż zazwyczaj, tzw. 'spadające gwiazdy' liczymy - zamawiając życzenie - latem, to jak się okazuje, i w październiku możemy zaobserwować tego typu zjawisko. Czytaj dalej »
Gardena: super ziemniak wyhodowany m.in. przez uczonych z UTP
2020-10-15, 16:30Odporny na choroby, smaczny i ekologiczny... Do tego o pięknej nazwie Gardena. Taki ma być ziemniak przyszłości. Odmianę ma wprowadzić do uprawy konsorcjum, na którego czele jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
UTP chce się przekształcić w Politechnikę. Uroczysta inauguracja i 70-lecie uczelni
2020-10-07, 14:31Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurował nowy rok akademicki. Bydgoska uczelnia obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. Czytaj dalej »