Nauka i etyka: komisja episkopatu o szczepionce przeciw koronawirusowi [wideo]
„Każdy człowiek ma prawo do informacji o szczepionkach, o ich działaniu, czy o ich procesie technologicznym. Każdy człowiek ma prawo do dobrowolności realizacji szczepień" - podkreślali na dzisiejszej (28.12.) konferencji prasowej członkowie zespołu ekspertów do spraw bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.
Informacje o samej szczepionce przedstawił ekspert, profesor Andrzej Kochański, lekarz genetyk z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk:
- Dlaczego jest to tak szczególna szczepionka? Proszę zwrócić uwagę, że jak spojrzymy na historię produkcji szczepionek, to zawsze zmagaliśmy się z problemami stopnia czystości preparatu, jego aktywności biologicznej, natomiast tu mamy do czynienia z biotechnologią, powiedziałbym, najwyższych lotów, kosmiczną zupełnie. Są to reakcje chemiczne całkowicie kontrolowane, jak na biologią molekularną dość proste. Zwróćmy uwagę, że przy produkcji tych szczepionek, nie musimy testować zwierząt laboratoryjnych, czy innych organizmów. Można wręcz powiedzieć, w pewnym uproszczeniu, że jest to synteza - odważę się nawet użyć tego słowa, być może koledzy mnie skrytykują, ale jest to synteza chemiczna.
Z kolei biskup Jacek Grzybowski z Katedry Filozofii Kultury i Religii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreślał, że istotna jest informacja o szczepionkach, o ich działaniu, i o ich procesie technologicznym.
- Pierwsza sprawa dotycząca etyki jest taka, że nasz zespół wyraźnie mówi: źródłem słusznego sprzeciwu jest wykorzystywanie, jeśli takie się dokonuje, produkcji szczepionek linii komórkowych wytworzonych z abortowanych płodów. Zespół wyraźnie zaznacza, że wieloletnie lekceważenie oraz przemilczanie sprzeciwu liczącej się części społeczeństwa, nie tylko ludzi wierzących, ale ludzi, dla których w ogóle aborcja i wykorzystywanie materiału biologicznego ludzkiego do badań jest niegodziwe.
Wykorzystywanie niegodziwych technologii, zaniechanie nacisków na firmy farmaceutyczne, które korzystają z niegodziwych technologii sprawia, że mamy do czynienia, także w produkcji medykamentów, nie tylko szczepionek właśnie, z takimi dylematami moralnymi (...).
Więcej w materiale Michała Jędryki oraz w materiałach KEP.
Opracowanie: Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP ws. szczepionek przeciwko Covid-19
Zobacz także
Prof. Pyrć: szczepienie przeciw COVID-19 nie jest eksperymentem medycznym
2021-07-21, 16:20Szczepienie przeciw COVID-19 nie jest eksperymentem medycznym - przekonuje prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreśla, że z tego powodu nie wymaga ono żadnych dodatkowych ubezpieczeń. Czytaj dalej »
Hity rekrutacji na UMK. Na kierunku lekarskim 18 osób na jedno miejsce
2021-07-14, 09:25Medycyna, prawo i psychologia to kierunki, które cieszą się największym zainteresowaniem podczas tegorocznej rekrutacji na studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Semeniuk: pandemia przyspieszyła transformację cyfrową o ok. 10 lat
2021-06-30, 17:31Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową o ok. 10 lat, zadaniem rządu jest dostosowanie małych i średnich firm do tego, by mogły nadrabiać zaległości w przenoszeniu swojego biznesu do Internetu - mówiła w środę wiceminister… Czytaj dalej »
PKN Orlen pierwszy w Polsce przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G
2021-06-29, 08:46PKN Orlen jako pierwszy w Polsce przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G w środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej. Testy odbędą się w głównym zakładzie spółki w Płocku. Ich wykonanie będzie możliwe m.in. dzięki… Czytaj dalej »
Powstała usługa, która usprawni podróż po Bydgoszczy. To GoogleTransit
2021-06-22, 13:41Osoby planujące jazdę autobusem czy tramwajem w Bydgoszczy zyskały nowe udogodnienie. Usługa GoogleTransit, służąca do planowania podróży komunikacją miejską rozpoczyna fazę testów w Bydgoszczy. Czytaj dalej »