Zakażeni SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. I chorować ciężej
Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić COVID-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekcji - wynika z analiz hiszpańskich naukowców.
Badanie, z którego wnioski pracownicy madryckiego szpitala Gregorio Maranon opublikowali w środę, dotyczy przypadku hiszpańskiej pacjentki, która przebyła COVID-19 w kwietniu i w październiku. Zaznaczają oni, że nie chodzi o osobę, która znajduje się w grupie ryzyka.
Jak wskazali w komunikacie naukowcy, badanie pacjentki z Madrytu jest jednym z najbardziej kompleksowych, które dotychczas przeprowadzono i opisano w związku z ponownym zakażeniem koronawirusem. Zaznaczyli, że podobnych przypadków na świecie było dotychczas zaledwie 27.
W oświadczeniu przekazanym hiszpańskim mediom, w tym m.in. portalowi „Redaccion Medica”, madryccy naukowcy wskazali, że dotychczas nie posiadali oni wiedzy, by osoba zakażona SARS-CoV-2 po raz drugi miała „duży potencjał” związany z zakażaniem otoczenia. Zespół kierowany przez Dario Garcię de Viedmę odnotował również, że drugie zakażenie było znacznie poważniejsze dla pacjentki. Była ona leczona szpitalnie. Hiszpańscy badacze wskazali, że szczep koronawirusa, który doprowadził do ponownego zachorowania kobiety na COVID-19, nie był obecny w jej organizmie w kwietniu, gdy doszło do pierwszej infekcji.
Wnioski hiszpańskich naukowców są zbieżne z opublikowanym w październiku przez tygodnik „Lancet” przypadkiem 25-letniego Amerykanina, u którego ponowne zakażenie nastąpiło po 48 dniach od potwierdzenia testem pierwszej infekcji. Badania wykazały, że ponownej infekcji nie wywołał szczep odpowiedzialny za pierwszą infekcję, a przebieg drugiego zakażenia był cięższy oraz wymagał hospitalizacji.
Zobacz także
![](public/info/2017/thumb_480_0/2017-03-02_1488467731.jpg)
Lekolepki nominowane w plebiscycie „Soczewki Focusa”
2017-03-02, 16:14Lekolepki - naklejki, które w czytelny i prosty sposób wyjaśniają zasady stosowania leków zostały nominowane do „Soczewek Focusa 2016”, jednego z ważniejszych plebiscytów naukowych w Polsce. Ich pomysłodawcą jest Piotr Merks… Czytaj dalej »
BlinkMouse - aplikacja zastępująca sparaliżowanym mysz komputerową
2017-03-01, 08:10Na Politechnice Rzeszowskiej powstała aplikacja BlinkMouse, która umożliwia osobom całkowicie sparaliżowanym pełną obsługę komputera. Zastępuje ona mysz komputerową, a do jej użycia wystarczy mruganie - dzięki kamerze internetowej… Czytaj dalej »
UE powołuje sieć specjalistów, żeby lepiej leczyć rzadkie choroby
2017-02-28, 19:54900 zespołów medycznych rozpocznie 1 marca pracę w ramach europejskich sieci referencyjnych (ERN), żeby skuteczniej diagnozować i leczyć choroby rzadkie, w tym m.in. choroby hematologiczne i nowotwory u dzieci. Czytaj dalej »
Deloitte: pracodawcy nie dotrzymują tempa rewolucji technologicznej
2017-02-28, 13:11Pracodawcy muszą zmienić struktury organizacyjne, systemy zarządzania talentami i strategie kadrowe, aby dotrzymać tempa rewolucji technologicznej - wynika z raportu firmy Deloitte. Wiele firm działa w oparciu o przestarzałe praktyki… Czytaj dalej »
![](public/info/2017/thumb_480_0/2017-02-25_1488043511.jpg)
Startup Weekend w Toruniu
2017-02-25, 18:21100 uczestników z kraju i zagranicy podzielonych na zespoły. 54 godziny na przygotowanie projektu biznesu lub produktu, który będzie można sprzedać na rynku. W Toruńskim Parku Technologicznym zorganizowano Startup Weekend. Czytaj dalej »