Zakażeni SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. I chorować ciężej
Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić COVID-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekcji - wynika z analiz hiszpańskich naukowców.
Badanie, z którego wnioski pracownicy madryckiego szpitala Gregorio Maranon opublikowali w środę, dotyczy przypadku hiszpańskiej pacjentki, która przebyła COVID-19 w kwietniu i w październiku. Zaznaczają oni, że nie chodzi o osobę, która znajduje się w grupie ryzyka.
Jak wskazali w komunikacie naukowcy, badanie pacjentki z Madrytu jest jednym z najbardziej kompleksowych, które dotychczas przeprowadzono i opisano w związku z ponownym zakażeniem koronawirusem. Zaznaczyli, że podobnych przypadków na świecie było dotychczas zaledwie 27.
W oświadczeniu przekazanym hiszpańskim mediom, w tym m.in. portalowi „Redaccion Medica”, madryccy naukowcy wskazali, że dotychczas nie posiadali oni wiedzy, by osoba zakażona SARS-CoV-2 po raz drugi miała „duży potencjał” związany z zakażaniem otoczenia. Zespół kierowany przez Dario Garcię de Viedmę odnotował również, że drugie zakażenie było znacznie poważniejsze dla pacjentki. Była ona leczona szpitalnie. Hiszpańscy badacze wskazali, że szczep koronawirusa, który doprowadził do ponownego zachorowania kobiety na COVID-19, nie był obecny w jej organizmie w kwietniu, gdy doszło do pierwszej infekcji.
Wnioski hiszpańskich naukowców są zbieżne z opublikowanym w październiku przez tygodnik „Lancet” przypadkiem 25-letniego Amerykanina, u którego ponowne zakażenie nastąpiło po 48 dniach od potwierdzenia testem pierwszej infekcji. Badania wykazały, że ponownej infekcji nie wywołał szczep odpowiedzialny za pierwszą infekcję, a przebieg drugiego zakażenia był cięższy oraz wymagał hospitalizacji.
Zobacz także
SafeSky - polski system do ochrony przed dronami
2017-05-09, 09:17System, który wykryje nadlatującego drona i nie pozwoli mu wlecieć na chroniony teren, opracowała polska firma Advanced Protection Systems. SafeSky potrafi wykryć drona nawet z odległości kilometra. Czytaj dalej »
Przeszczepy tysięcy własnych włosów w dwa dni, zamiast w dwa lata
2017-05-08, 13:32Pierwszy w Polsce robot do przeszczepiania naturalnych włosów czeka w Katowicach na pacjentów i pacjentki. To jedyne na świecie urządzenie, które samodzielnie pobiera ze skóry głowy tysiące włosów, a następnie przygotowuje miejsca… Czytaj dalej »
"Sandboots” - projekt butów naśladujących chodzenie boso po piasku
2017-05-04, 18:45Zdaniem specjalistów, chodzenie boso po piasku ma relaksacyjny wpływ na stopy, wzmacnia nogi czy zmniejsza częstość urazów kończyn dolnych. Mechanizm ten chce wykorzystać studentka łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, która prowadzi… Czytaj dalej »
Awaria WhatsApp, przez dwie godziny nie było dostępu do aplikacji
2017-05-04, 09:44Użytkownicy popularnego komunikatora WhatsApp w nocy ze środy na czwartek tymczasowo stracili dostęp do tej aplikacji. Awarię, której przyczyn jeszcze nie ustalono, usunięto po około dwóch godzinach. Czytaj dalej »
UE/ Polska w koalicji 15 państw naciskających na KE w sprawie barier cyfrowych
2017-05-02, 18:0215 państw UE, w tym Polska, naciska na Komisję Europejską, by ta przedstawiła propozycje w sprawie eliminacji barier cyfrowych, jakie funkcjonują na unijnym jednolitym rynku. Polsce zależy zwłaszcza na wsparciu małych i średnich firm… Czytaj dalej »