Zakażeni SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. I chorować ciężej
Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić COVID-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekcji - wynika z analiz hiszpańskich naukowców.
Badanie, z którego wnioski pracownicy madryckiego szpitala Gregorio Maranon opublikowali w środę, dotyczy przypadku hiszpańskiej pacjentki, która przebyła COVID-19 w kwietniu i w październiku. Zaznaczają oni, że nie chodzi o osobę, która znajduje się w grupie ryzyka.
Jak wskazali w komunikacie naukowcy, badanie pacjentki z Madrytu jest jednym z najbardziej kompleksowych, które dotychczas przeprowadzono i opisano w związku z ponownym zakażeniem koronawirusem. Zaznaczyli, że podobnych przypadków na świecie było dotychczas zaledwie 27.
W oświadczeniu przekazanym hiszpańskim mediom, w tym m.in. portalowi „Redaccion Medica”, madryccy naukowcy wskazali, że dotychczas nie posiadali oni wiedzy, by osoba zakażona SARS-CoV-2 po raz drugi miała „duży potencjał” związany z zakażaniem otoczenia. Zespół kierowany przez Dario Garcię de Viedmę odnotował również, że drugie zakażenie było znacznie poważniejsze dla pacjentki. Była ona leczona szpitalnie. Hiszpańscy badacze wskazali, że szczep koronawirusa, który doprowadził do ponownego zachorowania kobiety na COVID-19, nie był obecny w jej organizmie w kwietniu, gdy doszło do pierwszej infekcji.
Wnioski hiszpańskich naukowców są zbieżne z opublikowanym w październiku przez tygodnik „Lancet” przypadkiem 25-letniego Amerykanina, u którego ponowne zakażenie nastąpiło po 48 dniach od potwierdzenia testem pierwszej infekcji. Badania wykazały, że ponownej infekcji nie wywołał szczep odpowiedzialny za pierwszą infekcję, a przebieg drugiego zakażenia był cięższy oraz wymagał hospitalizacji.
Zobacz także

„Koduj z Gigantami”, czyli warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży
2022-09-13, 18:00Już w ten weekend 17-18 września oraz 24 i 25 września w Bydgoszczy i Toruniu odbędzie się 11. edycja „Koduj z Gigantami”, czyli największe w Polsce bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży! Czytaj dalej »

Te rośliny są hiperakumulatorami. Pochłaniają setki jednostek toksyn z gleby
2022-09-08, 08:51Dynie, wierzby i topole, to niektóre z gatunków roślin stosowanych do oczyszczania gleby z zanieczyszczeń organicznych. Jakie cechy gatunków są pożądane i jak przyspieszyć proces remediacji gleby badają naukowcy z Wydziału Biologii… Czytaj dalej »

Mieli 24 godziny na stworzenie gry. Bydgoscy studenci wygrali Cyberiadę [wideo]
2022-09-06, 07:49Studenci informatyki bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajęli pierwsze miejsce na Cyberiadzie - Ogólnopolskich Mistrzostwach w Projektowaniu Gier Komputerowych dla studentów. Czytaj dalej »

Współpraca UKW z Uniwersytetem St. Andrews ze Szkocji. Jakie korzyści?
2022-08-30, 17:30Umowę o współpracy z najstarszym szkockim uniwersytetem St. Andrews podpisał Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Czytaj dalej »

Naukowcy: po całodniowej intensywnej pracy umysłowej podejmujemy gorsze decyzje
2022-08-16, 10:45Po intensywnej pracy umysłowej nie tylko trudniej się jest nam skupić; podejmujemy też gorsze decyzje - ostrzegają specjaliści francuscy. Jesteśmy wtedy bardziej podatni na emocje, które „zwykle nie są dobrym doradcą”. Czytaj dalej »