Największa konferencja poświęcona dronom trwa w Toruniu [link do transmisji]
Jak nowe technologie mogą pomoc w ratowaniu życia i zdrowia? - na to pytanie odpowiadają uczestnicy DroneTech w Toruniu. W tym roku impreza odbywa się online.
- Systemy bezzałogowe mogą pomóc między innymi w walce z koronawirusem - mówi współorganizator Paweł Słupski, prezes Instytutu Wspierania Nowych Technologii.
- Chodzi m.in. o transport próbek krwi i wymazów między szpitalami. Czas takiego transportu jest oczywiście o wiele szybszy, niż tradycyjny przejazd karetką, a nawet przelot helikopterem. Jest już opracowana technologia, która mogłaby już monitorować, np. pacjentów na kwarantannie. Dron może podlecieć do pacjenta przebywającego pod nadzorem epidemiologicznym. Pacjent sam pobrałby sobie wymaz, a dron przetransportowałby próbkę do Sanepidu lub do szpitala na badanie. I tak, bezkontaktowo, dowiedzielibyśmy się, czy dana osoba musi jeszcze być na kwarantannie. Systemy bezzałogowe to nie tylko systemy latające, ale także pojazdy jeżdżące. Można je wykorzystać do dostarczanie lekarstw, czy żywności, wody dla seniorów - to kolejne przyszłościowe zadanie dronów.
W Polsce może być nawet 120 tysięcy operatorów dronów, z czego 20 tysięcy ma odpowiednie uprawnienia. Impreza potrawa do soboty.
DroneTech to największe, cykliczne wydarzenie w Polsce poświęcone pojazdom, systemom bezzałogowym i autonomicznym.
Zgodnie z ideą przyświecającą 5th DroneTech World Meeting, tematyka którą poruszają goście będzie dotyczy bezzałogowców zarówno latających, kosmicznych, jak i pływających oraz jeżdżących, a także technik i technologii z nimi związanych, w tym technologii satelitarnych i precyzyjnego rolnictwa.
W tym roku prelegenci przedstawiają takie tematy, jak m.in.: niezawodne systemy łączności dalekiego zasięgu, perspektywy rozwoju i wykorzystania bezzałogowców pływających, sztuczna inteligencja i algorytmy do wykrywania ludzi zaginionych i dzikich wysypisk śmieci, uczenie maszynowe a planowanie tras i misji, loty BSP w roju.
LINK DO TRANSMISJI
Zobacz także
Medyczny Nobel za zegar biologiczny
2017-10-02, 18:38Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny doceni każdy, kto zaspał i spóźnił się do szkoły lub do pracy. Trzech Amerykanów (Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young) uhonorowano za badania nad molekularnymi… Czytaj dalej »
Kapsuła czasu z naukowymi precjozami ukryta na Spitsbergenie
2017-10-01, 14:48Fragment meteorytu, skamieniałości, nasiona roślin, ludzkie DNA, niesporczaki, monety, zdjęcia Ziemi, kryształ krzemu - to skarby, które trafiły do kapsuły czasu, zakopanej przez polskich naukowców na Spitsbergenie. Pojemnik ma się… Czytaj dalej »
W poniedziałek poznamy pierwszych laureatów tegorocznych Nobli
2017-09-29, 08:43W najbliższy poniedziałek, około godz. 11.30 naszego czasu, poznamy nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. W kolejnych dniach Szwedzka Akademia Nauk wskaże zwycięzców z fizyki i… Czytaj dalej »
Streżyńska: w najbliższych dniach rząd zajmie się ustawą o mobilnym dowodzie osobistym
2017-09-29, 08:41Projekt ustawy o mobilnym dowodzie osobistym wyszedł z Komitetu Stałego Rady Ministrów, w najbliższych dniach zajmie się nim rząd - zapowiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Czytaj dalej »
Streżyńska o koncepcji wspólnej infrastruktury informatycznej państwa
2017-09-28, 13:51Wspólna infrastruktura informatyczna państwa, przekładająca się na niższe koszty administracji i więcej cyfrowych usług dla obywateli, to główny element koncepcji minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, którą przedstawiła w czwartek… Czytaj dalej »