Największa konferencja poświęcona dronom trwa w Toruniu [link do transmisji]
Jak nowe technologie mogą pomoc w ratowaniu życia i zdrowia? - na to pytanie odpowiadają uczestnicy DroneTech w Toruniu. W tym roku impreza odbywa się online.
- Systemy bezzałogowe mogą pomóc między innymi w walce z koronawirusem - mówi współorganizator Paweł Słupski, prezes Instytutu Wspierania Nowych Technologii.
- Chodzi m.in. o transport próbek krwi i wymazów między szpitalami. Czas takiego transportu jest oczywiście o wiele szybszy, niż tradycyjny przejazd karetką, a nawet przelot helikopterem. Jest już opracowana technologia, która mogłaby już monitorować, np. pacjentów na kwarantannie. Dron może podlecieć do pacjenta przebywającego pod nadzorem epidemiologicznym. Pacjent sam pobrałby sobie wymaz, a dron przetransportowałby próbkę do Sanepidu lub do szpitala na badanie. I tak, bezkontaktowo, dowiedzielibyśmy się, czy dana osoba musi jeszcze być na kwarantannie. Systemy bezzałogowe to nie tylko systemy latające, ale także pojazdy jeżdżące. Można je wykorzystać do dostarczanie lekarstw, czy żywności, wody dla seniorów - to kolejne przyszłościowe zadanie dronów.
W Polsce może być nawet 120 tysięcy operatorów dronów, z czego 20 tysięcy ma odpowiednie uprawnienia. Impreza potrawa do soboty.
DroneTech to największe, cykliczne wydarzenie w Polsce poświęcone pojazdom, systemom bezzałogowym i autonomicznym.
Zgodnie z ideą przyświecającą 5th DroneTech World Meeting, tematyka którą poruszają goście będzie dotyczy bezzałogowców zarówno latających, kosmicznych, jak i pływających oraz jeżdżących, a także technik i technologii z nimi związanych, w tym technologii satelitarnych i precyzyjnego rolnictwa.
W tym roku prelegenci przedstawiają takie tematy, jak m.in.: niezawodne systemy łączności dalekiego zasięgu, perspektywy rozwoju i wykorzystania bezzałogowców pływających, sztuczna inteligencja i algorytmy do wykrywania ludzi zaginionych i dzikich wysypisk śmieci, uczenie maszynowe a planowanie tras i misji, loty BSP w roju.
LINK DO TRANSMISJI
Zobacz także
Nie dosyć, że smaczny to jeszcze zdrowy. Chleb z pradawnych odmian
2021-01-21, 15:24Projekt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego „Pradawne Ziarno” sukcesem nie tylko naukowym, ale i komercyjnym. Czytaj dalej »
Badanie wskazuje, że SARS-CoV-2 może zakażać komórki nerwowe i uszkadzać mózg
2021-01-15, 09:34Koronawirus SARS-CoV-2 może bezpośrednio zakażać ludzkie komórki nerwowe i uszkadzać tkankę mózgu - wynika z badań in vitro prowadzonych na organoidach, miniaturowych wersjach mózgu wyhodowanych w laboratorium. Artykuł na ten temat… Czytaj dalej »
Brytyjscy naukowcy: palenie zwiększa ryzyko poważnych objawów COVID-19 i hospitalizacji
2021-01-08, 08:47Palenie papierosów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów COVID-19, a palacze częściej niż osoby niepalące trafiają do szpitala z powodu tej choroby - ustalili naukowcy z King's College London. Czytaj dalej »
Nauka i etyka: komisja episkopatu o szczepionce przeciw koronawirusowi [wideo]
2020-12-28, 17:08„Każdy człowiek ma prawo do informacji o szczepionkach, o ich działaniu, czy o ich procesie technologicznym. Każdy człowiek ma prawo do dobrowolności realizacji szczepień' - podkreślali na dzisiejszej (28.12.) konferencji prasowej… Czytaj dalej »
Objawy niepożądane po szczepionce przeciw SARS-CoV-2 rzadko u seniorów
2020-12-15, 08:36- Skutki uboczne podania szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u osób powyżej 55. roku życia występowały rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u młodszych uczestników badania. To świetna informacja dla seniorów - komentuje dr hab. Piotr… Czytaj dalej »