Odlotowe prezenty dla szkół - miłośnicy kosmosu będą w siódmym niebie!
Teleskopy, lornetki, atlasy księżyca, obrotowe mapy nieba i przewodniki astronomiczne – do 16 kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w marszałkowskim programie edukacyjnym „Niebo nas astrobazami” trafił specjalistyczny sprzęt astrofizyczny, który ułatwi uczniom prowadzenie obserwacji i poznawanie wciąż pełnego tajemnic kosmosu.
- Uczniowie szkół podstawowych i liceów podczas dodatkowych zajęć z astrografii, informatyki i matematyki wykorzystywanej w astronomii rozwijają kreatywność, zdobywają nowe umiejętności i uczą się współpracować w grupie. Specjalistyczne pomoce dydaktyczne i sprzęt do obserwacji nieba są w tym bardzo pomocne – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Program edukacyjny „Niebo nad astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” rozpoczęliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Jego celem jest organizacja zajęć dodatkowych dla zdolnych uczniów, doposażenie pracowni, w których odbywają się lekcje oraz przeszkolenie nauczycieli, którzy nabywają nowe kompetencje w pracy z uczniem.
W projekcie uczestniczą uczniowie i nauczyciele szkół zlokalizowanych wokół czternastu kujawsko-pomorskich astrobaz – nowoczesnych miniobserwatoriów astronomicznych, które powstały z inicjatywy samorządu województwa. Takie obiekty działają w Inowrocławiu, Gniewkowie (powiat inowrocławski), Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie (powiat tucholski), Rypinie, Brodnicy, Unisławiu (powiat chełmiński), Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski), Kruszwicy (powiat inowrocławski), Świeciu, Żninie oraz Złejwsi Wielkiej (powiat toruński). Każdy został odpowiednio wyposażony, posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych.
Aby wesprzeć edukatorów astrobaz Urząd Marszałkowski dofinansował kursy dla nauczycieli poszerzające wiedzę z astronomii, zajęcia poświęcone praktycznej obsłudze sprzętu obserwacyjnego oraz bezpłatne studia podyplomowe.
W ramach nowego programu „Niebo nad astrobazami” uczniowie zainteresowani nauką o kosmosie uczestniczą w dodatkowych zajęciach m.in. z astrografii, astronomii i programowania oraz biorą udział w kołach matematyczno-przyrodniczych. Podczas zajęć młodzi miłośnicy astronomii uczą się m.in. identyfikować ciała niebieskie i gwiazdozbiory, poznają podstawy obserwacji astronomicznych, fotografii krajobrazowej i fotografii nocnego nieba. Pracują z mapami topograficznymi, poznają kartograficzne metody prezentacji zjawisk, a przy tym rozbudzają kreatywność i ciekawość poznawania otaczającego ich świata.
W ubiegłym roku do pracowni szkolnych trafiły m.in. komputery dla uczniów i nauczycieli, tablety, tablice magnetyczne, ekrany, projektory, drukarki, książki i atlasy astronomiczne. W tym roku placówki otrzymały również profesjonalny sprzęt optyczny wykorzystywany na zajęciach z astrografii. Są to m.in. teleskopy paraboliczne, słoneczne, lornetki astronomiczne, soczewki, kamery, baterie i elektroniczne nośniki pamięci oraz zestawy do obserwacji i fotografii nieba.
Zobacz także
W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego
2017-10-25, 08:25W nocy z soboty na niedzielę będziemy spali godzinę dłużej, bo zmieniamy czas z letniego na zimowy. 29 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy 25 marca 2018 roku. Czytaj dalej »
W Pile zakończyła się polska analogowa misja na Marsa
2017-10-22, 15:32Dwa tygodnie trwała polska analogowa misja na Marsa, zakończona w niedzielę w księżycowo-marsjańskiej bazie Lunares w Pile (Wielkopolskie). Wśród członków sześcioosobowej załogi był niepełnosprawny astronauta. Czytaj dalej »
Pierwszy raz wykryto fale grawitacyjne i rozbłysk od zderzenia gwiazd neutronowych
2017-10-16, 17:16Astronomowie po raz pierwszy zarejestrowali jednocześnie fale grawitacyjne i rozbłysk, pochodzące od jednego zjawiska - zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. W obserwacjach, prowadzonych przez zespoły badawcze na całym świecie, brali… Czytaj dalej »
Streżyńska: cyfrowe państwo musi być bezpieczne
2017-10-09, 17:47Cyfrowe państwo musi być bezpieczne - podkreśliła minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie. Jak dodała, rząd realizuje szereg projektów, które zwiększają bezpieczeństwo… Czytaj dalej »
Rosja wykorzystała platformy Google w kampanii dezinformacyjnej w 2016 r.
2017-10-09, 16:05Google odkryło, że rosyjscy agenci wydali kilkadziesiąt tys. dolarów na reklamy mające wpłynąć na wynik amerykańskich wyborów. Zmanipulowane treści były wyświetlane m.in. na YouTube, Gmail i w wyszukiwarce Google - podaje w poniedziałek… Czytaj dalej »