Odlotowe prezenty dla szkół - miłośnicy kosmosu będą w siódmym niebie!
Teleskopy, lornetki, atlasy księżyca, obrotowe mapy nieba i przewodniki astronomiczne – do 16 kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w marszałkowskim programie edukacyjnym „Niebo nas astrobazami” trafił specjalistyczny sprzęt astrofizyczny, który ułatwi uczniom prowadzenie obserwacji i poznawanie wciąż pełnego tajemnic kosmosu.
- Uczniowie szkół podstawowych i liceów podczas dodatkowych zajęć z astrografii, informatyki i matematyki wykorzystywanej w astronomii rozwijają kreatywność, zdobywają nowe umiejętności i uczą się współpracować w grupie. Specjalistyczne pomoce dydaktyczne i sprzęt do obserwacji nieba są w tym bardzo pomocne – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Program edukacyjny „Niebo nad astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” rozpoczęliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Jego celem jest organizacja zajęć dodatkowych dla zdolnych uczniów, doposażenie pracowni, w których odbywają się lekcje oraz przeszkolenie nauczycieli, którzy nabywają nowe kompetencje w pracy z uczniem.
W projekcie uczestniczą uczniowie i nauczyciele szkół zlokalizowanych wokół czternastu kujawsko-pomorskich astrobaz – nowoczesnych miniobserwatoriów astronomicznych, które powstały z inicjatywy samorządu województwa. Takie obiekty działają w Inowrocławiu, Gniewkowie (powiat inowrocławski), Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie (powiat tucholski), Rypinie, Brodnicy, Unisławiu (powiat chełmiński), Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski), Kruszwicy (powiat inowrocławski), Świeciu, Żninie oraz Złejwsi Wielkiej (powiat toruński). Każdy został odpowiednio wyposażony, posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych.
Aby wesprzeć edukatorów astrobaz Urząd Marszałkowski dofinansował kursy dla nauczycieli poszerzające wiedzę z astronomii, zajęcia poświęcone praktycznej obsłudze sprzętu obserwacyjnego oraz bezpłatne studia podyplomowe.
W ramach nowego programu „Niebo nad astrobazami” uczniowie zainteresowani nauką o kosmosie uczestniczą w dodatkowych zajęciach m.in. z astrografii, astronomii i programowania oraz biorą udział w kołach matematyczno-przyrodniczych. Podczas zajęć młodzi miłośnicy astronomii uczą się m.in. identyfikować ciała niebieskie i gwiazdozbiory, poznają podstawy obserwacji astronomicznych, fotografii krajobrazowej i fotografii nocnego nieba. Pracują z mapami topograficznymi, poznają kartograficzne metody prezentacji zjawisk, a przy tym rozbudzają kreatywność i ciekawość poznawania otaczającego ich świata.
W ubiegłym roku do pracowni szkolnych trafiły m.in. komputery dla uczniów i nauczycieli, tablety, tablice magnetyczne, ekrany, projektory, drukarki, książki i atlasy astronomiczne. W tym roku placówki otrzymały również profesjonalny sprzęt optyczny wykorzystywany na zajęciach z astrografii. Są to m.in. teleskopy paraboliczne, słoneczne, lornetki astronomiczne, soczewki, kamery, baterie i elektroniczne nośniki pamięci oraz zestawy do obserwacji i fotografii nieba.
Zobacz także
Elastyczna elektroda - polski wynalazek może znaleźć zastosowanie np. w telefonach
2016-09-22, 10:05Tania, elastyczna elektroda, nad którą pracuje dr inż. Grzegorz Wróblewski z Politechniki Warszawskiej, pomoże ochronić ekrany telefonów przed zniszczeniem po upadku z wysokości. Elektroda powstaje w technologii elektroniki drukowanej… Czytaj dalej »
Zuckerbergowie przeznaczą 3 mld USD na badania medyczne
2016-09-22, 10:03Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan zadeklarowali, że w ciągu dekady przeznaczą 3 mld dolarów na badania medyczne. Jak oświadczyli, ich celem jest 'zapobieżenie i wyleczenie wszystkich chorób do końca… Czytaj dalej »
Twitter łagodzi limit 140 znaków w wiadomościach
2016-09-20, 14:06Limit obowiązujący przy komponowaniu tweetów nadal będzie wynosił 140 znaków, ale Twitter nie będzie już wliczał do niego załączników - takich jak pliki wideo i zdjęcia - czy cytowanych wiadomości, poinformował serwis mikro… Czytaj dalej »
Eksperci: nowotwory głowy i szyi coraz częstsze u młodych dorosłych
2016-09-19, 18:17Na nowotwory głowy i szyi, do których zalicza się np. raka nosa, jamy ustnej, krtani, gardła (z wyjątkiem nowotworów mózgu i oka), cierpi coraz więcej młodych dorosłych przed 40. rokiem życia - alarmowali eksperci w poniedziałek… Czytaj dalej »
Polskie łaziki marsjańskie nie tylko dla branży kosmicznej
2016-09-15, 08:14Choć trudno wyobrazić sobie, że budowa łazików marsjańskich będzie komercyjnym przedsięwzięciem, to zastosowane w nich technologie mogą być wykorzystywane na co dzień - np. przez wojsko, policję czy przemysł samochodowy. Łaziki… Czytaj dalej »