20 października wieczorem spójrzmy w niebo! Przed nami noc meteorów!
Chociaż zazwyczaj, tzw. "spadające gwiazdy" liczymy - zamawiając życzenie - latem, to jak się okazuje, i w październiku możemy zaobserwować tego typu zjawisko.
- Przed nami noc Orionidów - zapowiada astronom Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium.
- To w konstelacji Oriona znajduje się punkt, z którego spadające gwiazdy zdają się wybiegać. W pogodny, czarny wieczór możemy zwykle naliczyć ich 30-40. Poszukajmy ciemnego miejsca, z dala od świateł miejskich. Wystarczy wpatrywać się w dowolny fragment nieba, by po chwili dostrzec krótkie zjawisko. To tylko niewielki okruch skalny wielkości żwiru, wpadający w atmosferę ziemską z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na sekundę.
Najlepsza pora na obserwację będzie około północy.
Więcej na temat Orionidów w filmowym kalendarzu astronomicznym w kanale Radia Planet i Komet na You Tube pod nazwą radio-teleskop.pl.
Zobacz także
"Szkoła zawodowców" - projekt dla uczniów kujawsko-pomorskich techników
2017-09-23, 14:06Jak działa druk 3D? Tego dowiadywali się uczniowie w ramach projektu 'Szkoła zawodowców'. Zajęcia dla młodzieży z technikum odbywają się na UMK w Toruniu. Uczniowie mają okazję poszerzyć swoją wiedzę praktyczną. Czytaj dalej »
W Obornikach Śląskich powstanie pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna
2017-09-21, 11:24W Obornikach Śląskich na Dolnym Śląsku powstanie pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna. Będzie to możliwe dzięki modernizacji rozdzielni 110 kV, którą przeprowadzi Tauron Dystrybucja. Czytaj dalej »
Tchórzewski: można połączyć prace nad autem elektrycznym i pojazdem autonomicznym
2017-09-19, 13:25Podczas prac nad stworzeniem polskiego samochodu elektrycznego możliwe jest równoległe opracowanie pojazdu autonomicznego - powiedział we wtorek dziennikarzom minister energii Krzysztof Tchórzewski. Czytaj dalej »
Polscy i szwedzcy uczeni będą współpracowali przy analizach DNA
2017-09-15, 18:48Uczeni z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego ze Szczecina oraz z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji będą współpracowali przy analizach materiału genetycznego - tzw. DNA kopalnego. List intencyjny dotyczący współpracy uczelni podpisano… Czytaj dalej »
Po kilkunastu latach badania Saturna sonda Cassini kończy swoją misję
2017-09-14, 08:29Po kilkunastu latach kończy się misja Cassini-Huygens, której celem było badanie Saturna. W piątek 15 września sonda Cassini wejdzie w atmosferę planety i ulegnie zniszczeniu. Wcześniej jednak prześle unikatowe dane zebrane podczas… Czytaj dalej »