20 października wieczorem spójrzmy w niebo! Przed nami noc meteorów!
Chociaż zazwyczaj, tzw. "spadające gwiazdy" liczymy - zamawiając życzenie - latem, to jak się okazuje, i w październiku możemy zaobserwować tego typu zjawisko.
- Przed nami noc Orionidów - zapowiada astronom Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium.
- To w konstelacji Oriona znajduje się punkt, z którego spadające gwiazdy zdają się wybiegać. W pogodny, czarny wieczór możemy zwykle naliczyć ich 30-40. Poszukajmy ciemnego miejsca, z dala od świateł miejskich. Wystarczy wpatrywać się w dowolny fragment nieba, by po chwili dostrzec krótkie zjawisko. To tylko niewielki okruch skalny wielkości żwiru, wpadający w atmosferę ziemską z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na sekundę.
Najlepsza pora na obserwację będzie około północy.
Więcej na temat Orionidów w filmowym kalendarzu astronomicznym w kanale Radia Planet i Komet na You Tube pod nazwą radio-teleskop.pl.
Zobacz także
Prezydent podpisał ustawę o identyfikacji elektronicznej
2016-09-27, 16:44Ułatwienie w komunikacji elektronicznej dla obywateli, przedsiębiorców i administracji publicznej na terenie Unii Europejskiej zakłada ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, którą we wtorek podpisał prezyden… Czytaj dalej »
Przejrzeć ciało na wylot: odkryto sposób na przezroczyste myszy
2016-09-27, 09:05Wiadomo już, jak sprawić, by spreparowane ciało myszy stało się przejrzyste. W dodatku - dzięki technikom genetycznym - można zmusić wybrane komórki do świecenia. A wtedy już nic przed okiem naukowców się nie ukryje. W opracowaniu… Czytaj dalej »
Pojazdy bez kierowcy już niedługo mogą pojawić się na ulicach Łodzi
2016-09-27, 08:57Niewykluczone, że już w 2018 r. na głównej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej - pojawią się pierwsze pojazdy autonomiczne, czyli bez kierowcy, które wozić będą łodzian i turystów. Nad koncepcją wyglądu takich pojazdów pracuje grupa… Czytaj dalej »
Resort nauki przedstawił Białą Księgę Innowacji
2016-09-22, 14:13Białą Księgę Innowacji z propozycjami rozwiązań, które mają pomóc w pokonaniu problemów z innowacyjnością, przedstawił w czwartek resort nauki. Wśród propozycji jest m.in.: wprowadzenie statusu innowacyjnego przedsiębiorstwa… Czytaj dalej »
Elastyczna elektroda - polski wynalazek może znaleźć zastosowanie np. w telefonach
2016-09-22, 10:05Tania, elastyczna elektroda, nad którą pracuje dr inż. Grzegorz Wróblewski z Politechniki Warszawskiej, pomoże ochronić ekrany telefonów przed zniszczeniem po upadku z wysokości. Elektroda powstaje w technologii elektroniki drukowanej… Czytaj dalej »