UTP chce się przekształcić w Politechnikę. Uroczysta inauguracja i 70-lecie uczelni
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurował nowy rok akademicki. Bydgoska uczelnia obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia.
Jest to także początek kadencji profesora inżyniera Marka Adamskiego jako nowego rektora UTP. Było też uroczyste ślubowanie sześciorga najzdolniejszych nowo przyjętych studentów, zabrzmiało tradycyjne „Gaudeamus” w wykonaniu uczelnianego chóru. Najlepsi pracownicy naukowi UTP odebrali medale Ministra Edukacji Narodowej.
Historia bydgoskiej uczelni sięga 1951 roku. Wówczas działalność rozpoczęła Wieczorowa Szkoła Inżynierska, którą w 1964 roku przekształcono w Wyższą Szkołę Inżynierską. Na jej podstawie 10 lat później powstała Akademia Techniczno-Rolnicza, a w 2006 roku Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Obchodom jubileuszu towarzyszyć będzie szereg wydarzeń. Do obiegu trafi specjalnie przygotowany znaczek i karta pocztowa. Uroczysta gala odbędzie się natomiast w czerwcu. - Jubileusz jest okazją nie tylko do świętowania, ale przede wszystkim do refleksji i wytężonej pracy dla przyszłości Uniwersytetu. Musimy położyć szczególny nacisk na osiągnięcie jak najlepszych wyników w trwającym procesie ewaluacji, co będzie miało istotny wpływ na dalsze losy uczelni. Chciałbym, aby najbliższe miesiące były także czasem debaty na temat możliwości przekształcenia Uniwersytetu w Politechnikę – mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor UTP.
Nowe władze uczelni zapowiadają także zacieśnienie współpracy badawczo-naukowej z firmami z regionu oraz rozwój współpracy międzynarodowej. Kontynuowane będą także inwestycje w rozwój bazy naukowo-dydaktycznej.
W nowym roku akademickim UTP kształcić będzie blisko 5 tys. studentów na 34 kierunkach. Nowością w ofercie edukacyjnej jest automatyka i elektronika. W związku z epidemią najbliższy semestr zdominowany będzie przez nauczanie zdalne. Zaplanowane są również zajęcia tradycyjne, głównie ćwiczenia laboratoryjne i projektowe.
Zobacz także
Największy znany gad ssakokształtny żył na terenie Śląska
2018-11-23, 15:52Największy znany dotąd gad ssakokształtny, Lisiowicia bojani, żył na terenie Śląska ok. 210 mln lat temu - informują polscy badacze w publikacji w 'Science'. Pod względem masy i gabarytów blisko mu było do słoni. Czytaj dalej »
Zmiany klimatu w Polsce: ekstremalnie ciepłe lata i deszczowe zimy
2018-11-20, 08:30W Polsce czekają nas ekstremalnie ciepłe sezony letnie - oraz szare, deszczowe zimy z epizodami dwutygodniowych mrozów, poprzedzonych czasem opadami śniegu - powiedział fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski, mówiąc o klimatycznych… Czytaj dalej »
"Sto Lat! Nauka Polska" - wystawa o polskiej nauce w Domu Mikołaja Kopernika
2018-11-12, 18:15Najwybitniejsze postaci polskiej nauki na wystawie 'Sto Lat! Nauka Polska' w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Powstanie genomowa mapa Polski; rekrutacja w grudniu
2018-11-06, 15:17W grudniu 2018 r. rozpocznie się rekrutacja do opracowania tzw. genomowej mapy Polski, w ramach której przebadany ma być genom 5 tys. Polaków - zapowiedział we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie prezes Centrum Badań DNA… Czytaj dalej »
Uwaga! W listopadzie z nieba lecą kamienie! [film]
2018-11-03, 12:28Taurydy - to kluczowe słowo do wyjaśnienia zagadki... W pierwszych dniach listopada 2018 mamy szansę zobaczyć niejedno zjawisko, które może (choć wcale nie musi) zaowocować spadkiem meteorytu. Czytaj dalej »