Wykłady z daleka, ćwiczenia z bliska. Tak uczelnie radzą sobie w pandemii
Zajęcia hybrydowe - to słowo klucz w nowym roku akademickim w regionie kujawsko-pomorskim. W ten sposób kadra naukowa i studenci będą przez najbliższe miesiące „omijać" koronawirusa. Nowy rok akademicki zainaugurowano w czwartek na UMK w Toruniu.
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika odbyła się w czwartek wyjątkowa inauguracja wyjątkowego roku akademickiego. Naukę w tzw. systemie hybrydowym rozpoczyna ponad 20 tys. studentów. To także początek kadencji nowego rektora prof. Andrzeja Sokali. W uroczystości w auli UMK ze względu na epidemię wzięła udział tylko garstka studentów i wykładowców. - Te zajęcia, które da się poprowadzić zdalnie, będą prowadzone zdalnie, natomiast pozostałe będą odbywać się w salach wykładowych, laboratoriach, w pracowniach, oczywiście przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego. Dotyczy to także toruńskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Zdalnie będą odbywać się wykłady, natomiast na zajęcia kliniczne, praktyczne zapraszamy do salach wykładowych, w klinikach - mówi rzecznik UMK prof. Marcin Czyżniewski.
Dotychczasowy rektor UMK prof. Andrzej Tretyn otrzymał medal Thorunium oraz medal marszałka województwa z okazji 100-lecia powrotu Kujaw i Pomorza do Macierzy.
Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rok akademicki rozpoczyna w hybrydowy sposób około 7 tysięcy studentów. - Zasiądą częściowo w salach wykładowych, a częściowo przed ekranami komputerów i laptopów - mówi rzecznik uczelni Tomasz Zieliński. - Ogólne zasady wyglądać będą następująco: zajęcia w semestrze zimowym odbywać się będą w sposób mieszany. Studenci pierwszych roczników, jak również ostatnich semestrów studiów inżynierskich, ćwiczenia odbywać będą w murach uczelni, natomiast wykłady online, z wykorzystaniem platformy elektronicznej. Studenci pozostałych roczników studiują w trybie online. Nasze systemy elektroniczne są gotowe. Mamy już doświadczenie, które nabywaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego na UKW odbędzie się 13 października - oczywiście w reżimie sanitarnym i bez zapraszania gości.
Zobacz także
PwC: co czwarty Polak korzystający z internetu jest on-line cały czas
2017-02-08, 10:42Co czwarty Polak, który korzysta z sieci jest on-line przez całą dobę, a 36 proc. od ośmiu do dwunastu godzin dziennie - wynika z raportu firmy doradczej PwC. Czytaj dalej »
PE pracuje nad przepisami ws. przedłużania życia sprzętom elektronicznym
2017-02-08, 07:58Europosłowie zaczęli prace nad przepisami, które pomogą walczyć ze zbyt szybko psującym się sprzętem elektronicznym. Chcą m.in. zobowiązywać producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i naprawialny. Czytaj dalej »
W Kielcach wyłoniono najlepszych studentów-wynalazców
2017-02-07, 20:32Nowatorska laska dla niewidomych, system chroniący kierowców przed zaśnięciem i pojazd do prowadzenia prac podwodnych - to niektóre z rozwiązań nagrodzonych w 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”. Wyniki ogłoszono… Czytaj dalej »
Prof. Andrzej Udalski laureatem prestiżowej nagrody - Dan David Prize
2017-02-07, 20:29Prof. Andrzej Udalski jest jednym z trzech tegorocznych laureatów prestiżowej międzynarodowej nagrody - Dan David Prize - w dziedzinie astronomii. Nazwiska nagrodzonych naukowców ogłoszono we wtorek w Tel Awiwie (Izrael). Czytaj dalej »
Uber uruchamia w Warszawie aplikację umożliwiającą zamawianie posiłku
2017-02-07, 11:16Amerykański koncern Uber uruchomił we wtorek w Warszawie aplikację, która umożliwia zamawianie posiłków z dostawą na terenie miasta. Stolica Polski jest dziesiątym miastem w Europie i pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym… Czytaj dalej »