Wykłady z daleka, ćwiczenia z bliska. Tak uczelnie radzą sobie w pandemii
Zajęcia hybrydowe - to słowo klucz w nowym roku akademickim w regionie kujawsko-pomorskim. W ten sposób kadra naukowa i studenci będą przez najbliższe miesiące „omijać" koronawirusa. Nowy rok akademicki zainaugurowano w czwartek na UMK w Toruniu.
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika odbyła się w czwartek wyjątkowa inauguracja wyjątkowego roku akademickiego. Naukę w tzw. systemie hybrydowym rozpoczyna ponad 20 tys. studentów. To także początek kadencji nowego rektora prof. Andrzeja Sokali. W uroczystości w auli UMK ze względu na epidemię wzięła udział tylko garstka studentów i wykładowców. - Te zajęcia, które da się poprowadzić zdalnie, będą prowadzone zdalnie, natomiast pozostałe będą odbywać się w salach wykładowych, laboratoriach, w pracowniach, oczywiście przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego. Dotyczy to także toruńskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Zdalnie będą odbywać się wykłady, natomiast na zajęcia kliniczne, praktyczne zapraszamy do salach wykładowych, w klinikach - mówi rzecznik UMK prof. Marcin Czyżniewski.
Dotychczasowy rektor UMK prof. Andrzej Tretyn otrzymał medal Thorunium oraz medal marszałka województwa z okazji 100-lecia powrotu Kujaw i Pomorza do Macierzy.
Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rok akademicki rozpoczyna w hybrydowy sposób około 7 tysięcy studentów. - Zasiądą częściowo w salach wykładowych, a częściowo przed ekranami komputerów i laptopów - mówi rzecznik uczelni Tomasz Zieliński. - Ogólne zasady wyglądać będą następująco: zajęcia w semestrze zimowym odbywać się będą w sposób mieszany. Studenci pierwszych roczników, jak również ostatnich semestrów studiów inżynierskich, ćwiczenia odbywać będą w murach uczelni, natomiast wykłady online, z wykorzystaniem platformy elektronicznej. Studenci pozostałych roczników studiują w trybie online. Nasze systemy elektroniczne są gotowe. Mamy już doświadczenie, które nabywaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego na UKW odbędzie się 13 października - oczywiście w reżimie sanitarnym i bez zapraszania gości.
Zobacz także
Zmarł hydrolog i znawca Wisły prof. Marek Grześ
2020-08-21, 18:34Autorytet w dziedzinie hydrologii, badacz i znawca Wisły prof. Marek Grześ zmarł w czwartek wieczorem w wieku 74 lat — poinformowała w piątek PAP Ewa Walusiak-Bednarek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Grześ był przez wiele lat… Czytaj dalej »
Respirator naukowców z UTP czeka na badania kliniczne i na produkcję
2020-08-18, 14:19Prace naukowców z bydgoskiego UTP nad respiratorem ratującym życie chorych na COVID-19 na finiszu. Wkrótce mają się rozpocząć badania kliniczne. Czytaj dalej »
Prof. dr hab. inż. Tomasz Szczuraszek nie żyje. 50 lat pracował na bydgoskim UTP
2020-08-18, 10:30Ten znany i zasłużony bydgoski naukowiec, autorytet w dziedzinie komunikacji, transportu, drogownictwa był kierownikiem Katedry Inżynierii Drogowej na UTP. Czytaj dalej »
Z kamerą wśród lodu! Powstanie film o życiu stacji na Spitsbergenie [wideo, foto]
2020-08-14, 17:40Nakręcił film o taksówkarzu, toruńskim zespole Republika, teraz zarejestruje codzienne życie stacji polarnej UMK na Spitsbergenie. Wyprawa naukowców z toruńskim reżyserem Ryszardem Krukiem wyrusza za kilka dni, ale już w piątek… Czytaj dalej »
Ponad pół miliona osób korzysta z aplikacji ProteGo Safe
2020-08-13, 19:49Ponad pół miliona osób korzysta z aplikacji ProteGO Safe, która informuje o kontakcie z koronawirusem - podało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie. Resort wskazuje, że aplikacja będzie tym skuteczniejsza w powstrzymywaniu pandemii… Czytaj dalej »