Leki działają na Covid-19, ale program prof. Jacka Kubicy utknął w miejscu
Co dalej z badaniami nad wykorzystaniem leków kardiologicznych w walce z koronawirusem? Dziesięcioro pacjentów z Covid-19 ze szpitala w Grudziądzu, którzy wzięli udział w testach naukowców z Collegium Medium UMK, wyzdrowiało, ale kolejnych badań dotąd nie rozpoczęto.
W czerwcu badacze otrzymali zgodę na prowadzenie projektu w ośrodkach na Śląsku, gdzie jest najwięcej zakażeń, ale do tej pory do nich nie doszło. Chodzi o dwa dostępne na rynku leki - jeden stosowany przy arytmii serca, drugi w nadciśnieniu tętniczym. - Nasze badania wykazały, że pomagają one w zahamowaniu Covid-19 u osób już zakażonych oraz rozprzestrzenianiu się infekcji na inne osoby – tłumaczy prof. Jacek Kubica z Collegium Medicum UMK. - Jeśli w środowisku komórek był ten lek, wirus nie był w stanie wniknąć do wnętrza komórki.
Aby wyniki badań klinicznych były miarodajne, naukowcy muszą poddać leki około 900 chorym. W projekcie miały wziąć udział ośrodki w Katowicach, Tychach, Zgierzu oraz Kędzierzynie Koźlu, na chęciach się jednak skończyło. - Jestem rozczarowany, może zdziwiony – mówi prof. Kubica.
Naukowcy wystąpili teraz o nowy grant na prowadzenie badań, dzięki któremu ośrodki, które zdecydowałyby się przystąpić do testów, otrzymywałyby dodatkowe pieniądze. - Mam nadzieję, że dzięki temu badania ruszą z nowym impetem – mówi profesor. Badania w Grudziądzu sfinansował UMK.
Zobacz także

Replikę Księgi Henrykowskiej udostępniono w Opactwie Cysterskim
2018-10-26, 10:45Replika powstałej w drugiej połowie XIII w. Księgi Henrykowskiej, wpisanej na listę UNESCO 'Pamięć Świata' została udostępniona zwiedzającym Opactwo Cysterskie w Henrykowie (Dolnośląskie). W czwartek otwarto też wyremontowane… Czytaj dalej »

Nowa mapa Marsa pokazuje, że lodu jest na nim więcej, niż sądzono
2018-10-20, 13:52Na północnej półkuli Marsa lodu może być więcej, niż dotąd sądzono - pokazuje pierwsza szczegółowa mapa form ukształtowania terenu Czerwonej Planety, przygotowana m.in. przez Polkę dr Annę Łosiak. Łatwo dostępny lód może… Czytaj dalej »

Już za dwa lata powstanie w Toruniu kosmiczne laboratorium
2018-10-05, 07:00W Toruniu powstanie 'Space Labs' - miejsce, w którym konstruktorzy i projektanci będą testować swoje wynalazki i projekty. Informację potwierdził 4 października prezydent Torunia, Michał Zaleski. Czytaj dalej »

Najstarszą, nieznaną wersję polskiego przekładu Koranu wydadzą filolodzy z Torunia
2018-10-03, 16:00Najstarszą i nieznaną do tej pory wersję polskiego przekładu Koranu wydadzą filolodzy z Centrum Badań Kitabistycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorami przekładu są Ignacy Domeyko oraz ks. Dionizy Chlewiński. Znak… Czytaj dalej »

Dzięki noblistom z chemii można uzyskiwać zupełnie nowe materiały i leki
2018-10-03, 14:35Tegoroczni nobliści z dziedziny chemii - Frances H. Arnold oraz George P. Smith i sir Gregory P. Winter - rozwinęli metody, pozwalające uzyskiwać m.in. biopaliwa, bardziej przyjazne środowisku tworzywa i nowe leki, pomocne w terapii chorób… Czytaj dalej »