Nagroda Inteligentnego Rozwoju powędruje do Bydgoszczy? Nominacja dla badaczki UTP
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2020 może trafić do dr hab. Sylwii Zielińskiej-Raczyńskiej. Bydgoska badaczka została nominowana za projekt z dziedziny optyki kwantowej.
Dr Zielińska-Raczyńska otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości za projekt „ Spójne oddziaływanie ekscytonów rydbergowskich z promieniowaniem elektromagnetycznym”. Pracuje w Instytucie Matematyki i Fizyki bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Na co dzień zajmuje się badaniem światła i jego oddziaływaniem z materią. Od 2015 roku, wraz ze swoim zespołem, opublikowała 30 prac naukowych w międzynarodowych czasopismach. Zespół był już wcześniej wyróżniany, m.in. przez Narodowe Centrum Nauki i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju jest przyznawana od 2016 r. osobom, które w swojej pracy wyróżniają się innowacyjnością i dbałością o zrównoważony rozwój.
Zobacz także
Polski grafen dla biomedycyny i motoryzacji
2017-01-07, 11:15Do sprzedaży trafiły wyprodukowane w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm . W przyszłości grafen może zrewolucjonizować m.in. biomedycynę, przemysł motoryzacyjny i… Czytaj dalej »
OBWE potwierdza, że zaatakowali ją hakerzy
2016-12-28, 14:51Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potwierdziła w środę, że dokonano na nią ataku hakerskiego, o czym poinformował francuski dziennik 'Le Monde', przypisując tę akcję Rosjanom. Czytaj dalej »
Nie żyje Vera Rubin, pionierka badań nad ciemną materią
2016-12-27, 07:55Amerykańska astronom Vera Rubin, znana ze swych badań nad ciemną materią, zmarła w wieku 88 lat - podały w poniedziałek wieczorem media. Informację o śmierci badaczki przekazał jej syn. Czytaj dalej »
Naukowcy z UŚ ulepszają fototerapię do walki z nowotworami
2016-12-26, 11:10Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracują nad ulepszeniem terapii fotodynamicznej, stosowanej w walce z nowotworami jako alternatywa lub uzupełnienie dla radio- czy chemioterapii. W grudniu badacze uzyskali polski patent na poprawiającą… Czytaj dalej »
Aplikacja "Haptic Face" - do nauki mimiki dla osób niewidomych
2016-12-26, 11:08Aplikację, która ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w nauce mimiki - tworzą studenci Politechniki Białostockiej. Aplikacja miałaby działać na specjalnych haptycznych (dotykowych) urządzeniach. Czytaj dalej »