Uczniowie: humaniści, ścisłowcy, zawodowcy - zgłoście się po te pieniądze!
Nawet 5 tysięcy złotych rocznie mogą otrzymać utalentowani i pracowici uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach trzech marszałkowskich programów stypendialnych. Wsparcie trafi w tym roku do ponad półtora tysiąca młodych mieszkańców regionu.
Wakacje to dobry czas na przygotowanie niezbędnych dokumentów. Nabór wniosków ruszy 1 września.
Marszałkowskie stypendia edukacyjne dla uczniów szkół zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przyznawane są na 10 miesięcy danego roku szkolnego (rocznie od 2 do 5 tysięcy złotych), a ich wysokość zależy od pozycji ucznia na liście rankingowej oraz rodzaju szkoły w jakiej uczeń pobiera naukę. Wsparcie można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym – m.in. zakup książek, komputera, udział w dodatkowych zajęciach i konkursach, opłacenie dostępu do internetu, dojazdów do szkoły oraz zakwaterowania. Stypendia finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Uczniowie otrzymają wsparcie w ramach trzech programów stypendialnych:
Prymus Pomorza i Kujaw
Pomysł przyznawania stypendiów powstał z myślą o uczniach, którzy uzyskują dobre wyniki w nauce z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości. Marszałkowskie stypendia (w wysokości od 200 do 500 złotych miesięcznie) otrzymają uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz liceów, techników i szkół branżowych. W ciągu czterech edycji programu z tej pomocy skorzystało blisko 5 tysięcy najzdolniejszych młodych ludzi.
Humaniści na start!
Projekt skierowany jest do młodych, którzy osiągają bardzo dobre wyniki z przedmiotów humanistycznych. Chodzi o uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz liceów ogólnokształcących, którzy z historii i języka polskiego uzyskali średnią ocen co najmniej 4,5 oraz są laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad z przedmiotów humanistycznych albo konkursów organizowanych w naszych regionie. W ubiegłym roku szkolnym stypendium otrzymało 501 uczniów. Comiesięczne wsparcie w tegorocznej edycji programu wyniesie od 200 do 400 złotych.
Prymus Zawodu Kujaw i Pomorza II
Program wsparcia adresowany jest do utalentowanych uczniów klas drugich i wyższych techników oraz szkół zawodowych w regionie. Od tego roku o stypendium mogą ubiegać się także uczniowie klas pierwszych szkoły branżowej drugiego stopnia. Środki z projektu „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II” mają pomóc w kształceniu potrzebnych na rynku pracy specjalistów. Stypendia (od 200 do 500 złotych miesięcznie) w roku szkolnym 2019/2020 otrzymało 500 uczniów.
W związku z pandemią Covid-19 część konkursów uprawniających do ubiegania się o stypendium edukacyjne nie odbyła się. Przypominamy, że zgłaszać się mogą również uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty w konkursach bądź olimpiadach sprzed 3 lat (Humaniści na start), 2 lat (Prymusi Pomorza i Kujaw) i roku (Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II).
Jak aplikować o stypendium:
Nabory wniosków od 1 do 30 września, a potrzebne dokumenty: wniosek o przyznanie stypendium (dostępny od 1 września na stronie projektu), zaświadczenia lub dokumenty potwierdzające osiągnięcia w konkursach lub olimpiadach, kopia świadectwa szkolnego,
wydruk elektronicznej wersji wniosku uzupełniony o podpisy wraz z dokumentami można składać osobiście lub przesłać drogą pocztową na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu (pl. Teatralny 2, 87-100 Toruń).
Więcej informacji na edukacja.kujawsko-pomorskie.pl, a także:
Prymus Pomorza i Kujaw – prymus.kujawsko-pomorskie.pl, tel. 668 506 961, 883 326 609 oraz 668 507 768,
Humaniści na start – humanisci.kujawsko-pomorskie.pl, tel. 883 359 314 oraz 883 353 678,
Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II – zawodowyprymus.kujawsko-pomorskie.pl, tel. 571 293 087 oraz 795 475 365.
Zobacz także
Świat online to nie wszystko
2018-09-25, 12:30Jaki wpływ na rozwój młodego człowieka mają nowe technologie? Jak z e-uzależnieniem i nadmiernym korzystaniem z internetu i telefonów komórkowych mogą radzić sobie szkoły? Czytaj dalej »
Polscy archeolodzy odkryli w Bułgarii bogate groby z okresu rzymskiego
2018-09-23, 10:55Bogate, świetnie zachowane groby z okresu rzymskiego, czyli sprzed ok. 1800 lat, odkryli polscy archeolodzy w czasie wykopalisk w okolicy obozu legionowego Novae (k. Swisztow) w Bułgarii. To rzadkie i niespodziewane odkrycie na terenie Bałkanów… Czytaj dalej »
Gowin: astronomia będzie osobną dyscypliną nauki
2018-09-20, 13:23W czwartek(20.09) szef resortu nauki Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie dot. dyscyplin nauki i sztuki. Przewiduje ono, że będą 44 dyscypliny naukowe i 3 artystyczne. 'To fundamentalna zmiana w sposobie uprawiania nauki w Polsce'… Czytaj dalej »
Maszyna szyfrująca Enigma trafi do Muzeum Historii Polski
2018-09-12, 12:33Oryginalna niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, której kod złamali polscy matematycy zostanie zakupiona i trafi na wystawę stałą w Muzeum Historii Polski. Środki na ten cel podarowała stołecznej placówce amerykańska firma technologiczna… Czytaj dalej »
Sukces naukowców z UMK
2018-08-29, 16:00Dwa wynalazki stworzone przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zdobyły nagrody podczas Międzynarodowych Targów Designu oraz Innowacyjności JIDE w Japonii (Japan Design & Invention Expo - JIDE 2018). Prezentacja innowacyjnych… Czytaj dalej »