UMK jest w sieci europejskich uniwersytetów - w grupie siła i potencjał!
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest już pełnoprawnym członkiem YUFE, czyli Konsorcjum Młodych Uniwersytetów dla Europy (Young Universities for the Future of Europe). To jedno z siedemnastu stowarzyszeń uniwersyteckich powołanych w ramach Unii Europejskiej. Członkostwo w tym gronie daje studentom i kadrze większe możliwości rozwoju.
- To jak wejście Polski do Unii Europejskiej - mówi prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK. - Unia Europejska nie jest tak liczna jak Stany Zjednoczone i zwłaszcza jak Azja Dalekiego Wschodu, musiała więc stworzyć pewne mechanizmy konkurencji z tym regionami. Takim mechanizmem miało być powstanie sieci, często niezbyt dużych uniwersytetów, które same w sobie nie mogłyby konkurować po talenty. Z 54 sieci, które zostały zgłoszone do konkursu, wyłoniono tylko 17. Najwyżej oceniono sieć YUFE.
- Ten program jest projektem pilotażowym przewidzianym na trzy lata. Mamy wypracować ideę uniwersytetu europejskiego. Student naszego uniwersytetu, UMK, będzie studentem uczelni w Maastrcicht, w Madrycie i odwrotnie. Ta idea uniwersytetu europejskiego będzie finansowana w dłuższej perspektywie, mówi się, że przynajmniej do 9 lat - wyjaśnia prorektor UMK prof. Wojciech Wysota.
Do YUFE należą także m.in. Uniwersytet w Maastricht, w Essex czy w Antwerpii.
UMK jest czwartą uczelnią w Polsce, która została członkiem jednego z europejskich konsorcjów uniwersyteckich.
Więcej w materiale Katarzyny Prętkowskiej.
Zobacz także
Nowy kierunek studiów na UKW. Praktyczna fizyka ratująca zdrowie i życie
2021-06-03, 13:10Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wspólnie z Centrum Onkologii w Bydgoszczy uruchomiły nowy kierunek studiów licencjackich - fizyczne podstawy radioterapii oraz diagnostyki obrazowej. Czytaj dalej »
Eksperci o możliwych powodach zakrzepicy po szczepionkach wektorowych
2021-05-30, 20:30Zdarzenia zakrzepowo-zatorowe po szczepionkach wektorowych przeciw COVID-19 są bardzo rzadkie, niemniej przyczyny tych zdarzeń wymagają wyjaśnienia - podkreślają polscy naukowcy i w swojej publikacji w czasopiśmie naukowym „Vaccines”… Czytaj dalej »
Powikłania neurologiczne w COVID-19, w tym udary są częste. Ratunkiem szczepionka
2021-05-23, 09:42- Spośród pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 objawy neurologiczne ma w granicach 18-80 proc. - mówił neurolog prof. Przemysław Nowacki. Wskazuje, że najcięższym takim powikłaniem jest udar mózgu. Czytaj dalej »
Budynki i park pod ochroną. Obserwatorium Astronomiczne UMK w rejestrze zabytków
2021-05-14, 13:14Obserwatorium Astronomiczne UMK w podtoruńskich Piwnicach, gdzie znajduje się jeden z największych radioteleskopów w Europie, wpisane zostało do rejestru zabytków. Tak zdecydował wojewódzki konserwator. Czytaj dalej »
Konsorcjum UKW w Bydgoszczy i Edurewolucje stworzy egzorękę
2021-05-11, 09:46Konsorcjum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i spółki Edurewolucje skonstruuje mechanicznego robota - egzorękę, który będzie wykorzystywany do rehabilitacji. Projekt uzyskał grant w wysokości prawie 2,4 mln zł z Narodowego… Czytaj dalej »