UTP: projekt budowy respiratora wchodzi w kolejny etap. Są pierwsze umowy
Uczelnia stara się o uzyskanie zezwoleń m.in. na wyprodukowanie serii próbnej i przeprowadzenie badań technicznych i klinicznych. W minionym tygodniu podpisana została także umowa w sprawie udziału poszczególnych autorów respiratora CoViVENTILUCM01. Porządkuje ona wiele spraw formalnych, w tym także podział praw autorskich uzyskanych w projekcie.
Umowa zawarta została między uczelnią a pracownikami firmy CIMAT i MEDSEVEN, emerytowanymi pracownikami Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP i firmy CIMAT i płk. dr. n. med. Robertem Włodarskim - krajowym konsultantem ds. obronności w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii.
Naukowcy z Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej we współpracy z ekspertami medycznymi i przedsiębiorcami stworzyli prototyp respiratora. Jest to nie tylko przykład integracji różnych środowisk dla realizacji społecznie istotnego celu do walki z COVID-19, ale też dowód na to, jak ważna w dzisiejszych czasach jest inżynieria biomedyczna.
Więcej informacji i zdjęcia na stronie:
Respirator UTP
Zobacz także
OBWE potwierdza, że zaatakowali ją hakerzy
2016-12-28, 14:51Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potwierdziła w środę, że dokonano na nią ataku hakerskiego, o czym poinformował francuski dziennik 'Le Monde', przypisując tę akcję Rosjanom. Czytaj dalej »
Nie żyje Vera Rubin, pionierka badań nad ciemną materią
2016-12-27, 07:55Amerykańska astronom Vera Rubin, znana ze swych badań nad ciemną materią, zmarła w wieku 88 lat - podały w poniedziałek wieczorem media. Informację o śmierci badaczki przekazał jej syn. Czytaj dalej »
Naukowcy z UŚ ulepszają fototerapię do walki z nowotworami
2016-12-26, 11:10Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracują nad ulepszeniem terapii fotodynamicznej, stosowanej w walce z nowotworami jako alternatywa lub uzupełnienie dla radio- czy chemioterapii. W grudniu badacze uzyskali polski patent na poprawiającą… Czytaj dalej »
Aplikacja "Haptic Face" - do nauki mimiki dla osób niewidomych
2016-12-26, 11:08Aplikację, która ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w nauce mimiki - tworzą studenci Politechniki Białostockiej. Aplikacja miałaby działać na specjalnych haptycznych (dotykowych) urządzeniach. Czytaj dalej »
Polacy budują 32-bitowe i wielordzeniowe mikroprocesory
2016-12-14, 08:53Agat, Adelit, Azuryt - to opracowane przez naukowców z Politechniki Warszawskiej pierwsze polskie 32-bitowe i wielordzeniowe mikroprocesory. Ich twórcy mają nadzieję, że maszyny będą stosowane przez polski przemysł elektroniczny. Czytaj dalej »