UTP: projekt budowy respiratora wchodzi w kolejny etap. Są pierwsze umowy
Uczelnia stara się o uzyskanie zezwoleń m.in. na wyprodukowanie serii próbnej i przeprowadzenie badań technicznych i klinicznych. W minionym tygodniu podpisana została także umowa w sprawie udziału poszczególnych autorów respiratora CoViVENTILUCM01. Porządkuje ona wiele spraw formalnych, w tym także podział praw autorskich uzyskanych w projekcie.
Umowa zawarta została między uczelnią a pracownikami firmy CIMAT i MEDSEVEN, emerytowanymi pracownikami Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP i firmy CIMAT i płk. dr. n. med. Robertem Włodarskim - krajowym konsultantem ds. obronności w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii.
Naukowcy z Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej we współpracy z ekspertami medycznymi i przedsiębiorcami stworzyli prototyp respiratora. Jest to nie tylko przykład integracji różnych środowisk dla realizacji społecznie istotnego celu do walki z COVID-19, ale też dowód na to, jak ważna w dzisiejszych czasach jest inżynieria biomedyczna.
Więcej informacji i zdjęcia na stronie:
Respirator UTP
Zobacz także
Zuckerbergowie przeznaczą 3 mld USD na badania medyczne
2016-09-22, 10:03Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan zadeklarowali, że w ciągu dekady przeznaczą 3 mld dolarów na badania medyczne. Jak oświadczyli, ich celem jest 'zapobieżenie i wyleczenie wszystkich chorób do końca… Czytaj dalej »
Twitter łagodzi limit 140 znaków w wiadomościach
2016-09-20, 14:06Limit obowiązujący przy komponowaniu tweetów nadal będzie wynosił 140 znaków, ale Twitter nie będzie już wliczał do niego załączników - takich jak pliki wideo i zdjęcia - czy cytowanych wiadomości, poinformował serwis mikro… Czytaj dalej »
Eksperci: nowotwory głowy i szyi coraz częstsze u młodych dorosłych
2016-09-19, 18:17Na nowotwory głowy i szyi, do których zalicza się np. raka nosa, jamy ustnej, krtani, gardła (z wyjątkiem nowotworów mózgu i oka), cierpi coraz więcej młodych dorosłych przed 40. rokiem życia - alarmowali eksperci w poniedziałek… Czytaj dalej »
Polskie łaziki marsjańskie nie tylko dla branży kosmicznej
2016-09-15, 08:14Choć trudno wyobrazić sobie, że budowa łazików marsjańskich będzie komercyjnym przedsięwzięciem, to zastosowane w nich technologie mogą być wykorzystywane na co dzień - np. przez wojsko, policję czy przemysł samochodowy. Łaziki… Czytaj dalej »
Spór o prawa autorskie: czy Google powinien płacić wydawcom za treści
2016-09-06, 08:36UE rozważa, czy nakazać agregatorom treści - takim jak Google News - płacenie wydawcom za wykorzystywane fragmenty tekstów. Według wydawców byłoby to naprawienie niesprawiedliwości, kładące kres żerowaniu na cudzej pracy; zwolennicy… Czytaj dalej »