Rozgwieżdżony Toruń w obiektywie Piotra Majewskiego - zobacz to!
Jest radiowcem, ale także miłośnikiem i pasjonatem astronomii. Nasz radiowy kolega Piotr Majewski ma dla Państwa nowy filmowy kosmiczny projekt, który już dziś (22.05) będzie dostępny na jego kanale Youtube Radio-teleskop.pl.
Film „Rozgwieżdżony Toruń” powstał w ramach projektu Toruńskiej Agendy Kulturalnej „Daj sztukę”. Z Piotrem Majewskim rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Prezentacja jest efektem wielu sesji fotograficznych z różnych lat, pór roku, pór nocy i z różnych miejsc w mieście.
- Spoiwem jest Toruń. Taki był obstalunek. Toruńska Agenda Kulturalna prosiła, by zgłaszać projekty związane w jakiś sposób z Toruniem, a ponieważ mam zaszczyt i przyjemność od ponad 15 lat “astro” fotografować miasto, trochę materiału się nagromadziło. Jest więc o czym opowiadać, stąd też pojawiła się moja propozycja takiego astrofotograficznego spaceru po różnych zakątkach Torunia i okolic, często po zakątkach nieoczywistych. Znalazłem modus vivendi w postaci osobistej opowieści o tym jak powstawały zdjęcia, jakie były okoliczności ich wykonania, które efekty są łatwiejsze do uzyskania (np. Merkury jest planetą bardzo ulotną i trzeba wiedzieć, gdzie patrzeć w niebo, żeby go sfotografować). (...)
Film “Rozgwieżdżony Toruń” pojawi się w serwisie YouTube na kanale radio-teleskop.pl.
Więcej w materiale dźwiękowym Iwony Muszytowskiej- Rzeszotek, a całej rozmowy można wysłuchać w sobotę, 23 maja, po godz. 15:00 w audycji "Porozmawiajmy o kulturze".
Zobacz także
Resort nauki ogłosił listę 10 uczelni badawczych. Jest wśród nich toruński UMK
2019-10-30, 13:57Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu 'Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza' przedstawiło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnie te mogą liczyć na wyższe finansowanie. Jest wśród nich Uniwersytet… Czytaj dalej »
Informacja rządzi światem. Naukowcy analizują w Bydgoszczy jej fenomen
2019-10-24, 15:20Fizycy z całego świata zjechali do Bydgoszczy i debatują o...informacji - czym jest, jak ją pozyskiwać, kodować i przesyłać. Międzynarodowe Kolokwium trwa do piątku (25.10.) na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Czytaj dalej »
Bliżej kosmosu w toruńskim Młynie Wiedzy. Wykłady, warsztaty i mini piknik
2019-10-18, 06:20Jak prezentuje się wizja podboju Układu Słonecznego? Na czym polegają testy rakiety suborbitalnej? Czym zakończą się misje balonów stratosferycznych? Tego będzie można się dowiedzieć w czasie czwartej konferencji „Near space”… Czytaj dalej »
Fizyczny Nobel 2019 za poznanie Wszechświata i egzoplanet
2019-10-08, 14:37James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - ogłosił w Sztokholmie Komitet Noblowski. Wyróżnienie przyznano „za wkład w nasze rozumienie ewolucji Wszechświata i miejsca… Czytaj dalej »
Google Cloud strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej
2019-09-27, 12:47Google Cloud został strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej (OChK), dzięki czemu OChK włączy do oferty usługi chmury obliczeniowej Google, a Google otworzy w Warszawie tzw. region Google Cloud - czyli hub infrastruktury technicznej… Czytaj dalej »