Rozgwieżdżony Toruń w obiektywie Piotra Majewskiego - zobacz to!
Jest radiowcem, ale także miłośnikiem i pasjonatem astronomii. Nasz radiowy kolega Piotr Majewski ma dla Państwa nowy filmowy kosmiczny projekt, który już dziś (22.05) będzie dostępny na jego kanale Youtube Radio-teleskop.pl.
Film „Rozgwieżdżony Toruń” powstał w ramach projektu Toruńskiej Agendy Kulturalnej „Daj sztukę”. Z Piotrem Majewskim rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Prezentacja jest efektem wielu sesji fotograficznych z różnych lat, pór roku, pór nocy i z różnych miejsc w mieście.
- Spoiwem jest Toruń. Taki był obstalunek. Toruńska Agenda Kulturalna prosiła, by zgłaszać projekty związane w jakiś sposób z Toruniem, a ponieważ mam zaszczyt i przyjemność od ponad 15 lat “astro” fotografować miasto, trochę materiału się nagromadziło. Jest więc o czym opowiadać, stąd też pojawiła się moja propozycja takiego astrofotograficznego spaceru po różnych zakątkach Torunia i okolic, często po zakątkach nieoczywistych. Znalazłem modus vivendi w postaci osobistej opowieści o tym jak powstawały zdjęcia, jakie były okoliczności ich wykonania, które efekty są łatwiejsze do uzyskania (np. Merkury jest planetą bardzo ulotną i trzeba wiedzieć, gdzie patrzeć w niebo, żeby go sfotografować). (...)
Film “Rozgwieżdżony Toruń” pojawi się w serwisie YouTube na kanale radio-teleskop.pl.
Więcej w materiale dźwiękowym Iwony Muszytowskiej- Rzeszotek, a całej rozmowy można wysłuchać w sobotę, 23 maja, po godz. 15:00 w audycji "Porozmawiajmy o kulturze".
Zobacz także

Chcą promować sektor kosmiczny w Polsce oraz łączyć biznes i naukę
2021-03-16, 21:15W Toruniu powstała Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego. Ma rozwijać sektor kosmiczny w Polsce, tworzyć dla niego rozwiązania prawne i kształcić przyszłe kadry. Czytaj dalej »

Roje dronów nad naszymi głowami. To przyszłość, choć prace już trwają [wideo]
2021-03-16, 15:10Roje dronów na polskim niebie - nad tym m.in. pracuje się na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Badania UMK: pancerze żuków pustynnych to cud natury, który trzeba skopiować
2021-03-06, 11:50Chemicy z UMK w Toruniu pracują nad membranami, które będą lepiej transportować wodę i zatrzymywać sole i oraz zanieczyszczenia. Punktem wyjścia były badania chrząszcza pustynnego, który potrafi jednocześnie zbierać i odpychać… Czytaj dalej »

Trawa? Nie taka prosta sprawa! Naukowcy z UTP pracują nad trawą idealną
2021-03-01, 13:49Intensywnie zielona, odporna na suszę, choroby, szkodniki i deptanie - bydgoscy naukowcy opracowują „trawę przyszłości'. Nowa odmiana powstaje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Trawa zostanie zmodyfikowana biologicznie… Czytaj dalej »

Bydgoski UTP coraz bliżej politechniki. Wniosek uczelni pozytywnie ocenia MEN
2021-02-26, 19:04- Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy spełnia wymogi formalne, aby przemianować go na Politechnikę Bydgoską. Jesteśmy przekonani, że projekt uzyska zgodę większości parlamentarnej i prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział Przemysław… Czytaj dalej »