Sprzęt za 5 mln zł trafił do laboratoriów UKW w Bydgoszczy
Do laboratoriów badawczo-rozwojowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy trafił nowoczesny sprzęt, dzięki któremu uczelnia będzie mogła jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z biznesem i prowadzić więcej badań dla firm i przedsiębiorstw, które chcą wprowadzać na rynek innowacyjne produkty i rozwiązania.
Urządzenia – w tym minitomograf oraz zaawansowane drukarki 3D - są na razie w fazie testów, w ich obsłudze szkolą się pracownicy UKW.
Zakupy sprzętu dokonane w ramach Kontraktu Terytorialnego umożliwią badania nad rozdrabnianiem w skali makroskopowej, mikroskopowej i submikroskopowej, w tym badania w kierunku wdrożeń nowych rozwiązań konstrukcyjnych rozdrabniaczy do szerokiego spektrum materiałów, opracowywanie innowacyjnych metod projektowania elementów maszyn i urządzeń oraz badania w zakresie technik medycznych (np. endoprotez). Nowe urządzenia pozwolą też np. badać materiały porowate oraz wewnętrzną strukturę metali i ich stopów.
Nowe urządzenia dadzą uczelnianym laboratoriom nowe możliwości współpracy z przemysłem. W przypadkach, gdy firmy nie posiadają swojej własnej bazy badawczej, o pomoc zwrócić się mogą do naukowców. Pozyskany w ramach projektu sprzęt trafił nie tylko do jednostek Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ale i UTP oraz UMK, które realizują swoje własne projekty.
Nowy sprzęt do uczelnianych laboratoriów to jeden z trzech projektów realizowanych przez UKW w ramach Kontraktu Terytorialnego. Kolejne to przebudowa gmachu biblioteki przy ul. Chodkiewicza 30 oraz nowy budynek dla Wydziału Psychologii przy ul. Staffa.
Zobacz także
Sonda InSight wylądowała na powierzchni Marsa
2018-11-27, 08:35Bezzałogowa sonda kosmiczna InSight, wysłana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, kilka minut przed godz. 21.00 czasu polskiego wylądowała w poniedziałek na powierzchni Marsa. Ma dokładnie zbadać wnętrze Czerwonej Planety. Czytaj dalej »
Premier odwiedził festiwal programowania "HackYeah"
2018-11-24, 17:00Premier Mateusz Morawiecki odwiedził festiwal programowania 'HackYeah' w Centrum Targowo-Kongresowym Global Expo w Warszawie. Szef polskiego rządu m.in. rozmawiał z programistami, którzy w trakcie dwudniowej imprezy szukają rozwiązań… Czytaj dalej »
Największy znany gad ssakokształtny żył na terenie Śląska
2018-11-23, 15:52Największy znany dotąd gad ssakokształtny, Lisiowicia bojani, żył na terenie Śląska ok. 210 mln lat temu - informują polscy badacze w publikacji w 'Science'. Pod względem masy i gabarytów blisko mu było do słoni. Czytaj dalej »
Zmiany klimatu w Polsce: ekstremalnie ciepłe lata i deszczowe zimy
2018-11-20, 08:30W Polsce czekają nas ekstremalnie ciepłe sezony letnie - oraz szare, deszczowe zimy z epizodami dwutygodniowych mrozów, poprzedzonych czasem opadami śniegu - powiedział fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski, mówiąc o klimatycznych… Czytaj dalej »
"Sto Lat! Nauka Polska" - wystawa o polskiej nauce w Domu Mikołaja Kopernika
2018-11-12, 18:15Najwybitniejsze postaci polskiej nauki na wystawie 'Sto Lat! Nauka Polska' w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »