Rój dronów inteligentnie uniknie kolizji - dzięki inteligencji wynalazców z UTP
Studenci i pracownicy Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego znaleźli się w gronie pięciu nagrodzonych na X edycji ogólnopolskiego konkursu Student Wynalazca, organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską. Nagrodą główną przyznaną dla zespołu z UTP jest uczestnictwo w 47. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
Doceniono patent pracowników UTP i studentów, pt. ,,System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji”.
Twórcami wynalazku jest zespół w skład którego wchodzą: Piotr Cofta, Marta Gackowska, Natalia Jerks, Damian Ledziński i Sandra Śmigiel.
W swoim wynalazku zastosowali zaawansowany algorytm antykolizyjny wykorzystywany w rojach dronów wraz z modułem i protokołem komunikacyjnym. O roju mówimy, gdy w powietrzu w jednej lokalizacji znajduje się więcej niż jeden dron, a urządzenia nie są manualnie sterowane. Zastosowane podejście pozwala na unikanie kolizji dronów.
Nowatorskim podejściem wynalazku jest rozwiązanie, w którym poszczególne drony znajdujące się w roju zdolne są do podejmowania autonomicznych decyzji, co do kierunku zmiany trajektorii lotu, wykonania antykolizyjnego przelotu oraz powrotu do miejsca docelowego, gdzie w danym momencie czasowym powinny się znajdować. W zależności od liczebności roju (nawet kilka tysięcy) i potrzebnej częstotliwości pracy algorytmu (wynikającej z wymagań dla roju), należy zastosować odpowiednią liczbę kanałów radiowych.
Decyzje te wynikają z opracowania i zastosowania zaawansowanych algorytmów, dzięki którym lot jest wykonywany automatycznie bez udziału operatora.
Opisywane rozwiązanie znajdą zastosowania w środowiskach charakteryzujących się dużą gęstością dronów, wykonujących szerokie spektrum zadań, należących do różnych podmiotów zarówno cywilnych jak i militarnych. Zastosowania dostrzega się w pokazach świetlnych typu light show, misjach poszukiwawczo - ratunkowych, U-Space czy działaniach jednostek wojskowych. Dzięki wykorzystaniu nowatorskiego wynalazku minimalizuje się ryzyko strat materialnych, uszkodzenia mienia czy innych incydentów, podnosząc znacząco bezpieczeństwo w strefie powietrznej.
Zobacz także
Firmy będą musiały zgłaszać przypadki ataków hakerskich
2017-04-06, 17:13Firmy z sektorów kluczowych takich jak energetyka, bankowość czy zdrowie, a także dostawcy usług cyfrowych będą mieć obowiązek zgłaszania cyberataków na ich sieci do specjalnych organów tzw. CERT-ów - powiedział Krzysztof Silicki… Czytaj dalej »
CYBERSEC: krajowy system cyberbezpieczeństwa wyzwaniem i szansą
2017-04-06, 11:14Budowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa jest zarówno wyzwaniem, jak i gospodarczą szansą dla Polski - ocenia prezes Instytutu Kościuszki, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego CYBERSEC Izabela Albrycht. W czwartek rozpoczęło… Czytaj dalej »
72 proc. ankietowanych: można korzystać z "komórki" na ulicy
2017-04-03, 13:4972 proc. ankietowanych akceptuje korzystanie z telefonów komórkowych na ulicy - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. Polacy mniej chętnie dają natomiast przyzwolenie na rozmowy w środkach transportu publicznego (51 proc.) i w… Czytaj dalej »
100 mln zł dla twórców gier wideo w konkursie GameINN
2017-04-03, 13:16100 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Nauki i Rozwoju (NCBR) na drugą edycję projektu GameINN, w której o dofinansowanie mogą się ubiegać przedsiębiorstwa związane z sektorem gier wideo. Konkurs ogłosił w poniedziałek w Krakowie… Czytaj dalej »
„Dziewczyny do ścisłych” - akcja na UMK w Toruniu
2017-03-30, 19:37„Kobiety nie nadają się do kierunków ścisłych” - ten stereotyp starali się obalić organizatorzy Dnia Otwartego na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu. Czytaj dalej »