Rój dronów inteligentnie uniknie kolizji - dzięki inteligencji wynalazców z UTP
Studenci i pracownicy Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego znaleźli się w gronie pięciu nagrodzonych na X edycji ogólnopolskiego konkursu Student Wynalazca, organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską. Nagrodą główną przyznaną dla zespołu z UTP jest uczestnictwo w 47. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
Doceniono patent pracowników UTP i studentów, pt. ,,System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji”.
Twórcami wynalazku jest zespół w skład którego wchodzą: Piotr Cofta, Marta Gackowska, Natalia Jerks, Damian Ledziński i Sandra Śmigiel.
W swoim wynalazku zastosowali zaawansowany algorytm antykolizyjny wykorzystywany w rojach dronów wraz z modułem i protokołem komunikacyjnym. O roju mówimy, gdy w powietrzu w jednej lokalizacji znajduje się więcej niż jeden dron, a urządzenia nie są manualnie sterowane. Zastosowane podejście pozwala na unikanie kolizji dronów.
Nowatorskim podejściem wynalazku jest rozwiązanie, w którym poszczególne drony znajdujące się w roju zdolne są do podejmowania autonomicznych decyzji, co do kierunku zmiany trajektorii lotu, wykonania antykolizyjnego przelotu oraz powrotu do miejsca docelowego, gdzie w danym momencie czasowym powinny się znajdować. W zależności od liczebności roju (nawet kilka tysięcy) i potrzebnej częstotliwości pracy algorytmu (wynikającej z wymagań dla roju), należy zastosować odpowiednią liczbę kanałów radiowych.
Decyzje te wynikają z opracowania i zastosowania zaawansowanych algorytmów, dzięki którym lot jest wykonywany automatycznie bez udziału operatora.
Opisywane rozwiązanie znajdą zastosowania w środowiskach charakteryzujących się dużą gęstością dronów, wykonujących szerokie spektrum zadań, należących do różnych podmiotów zarówno cywilnych jak i militarnych. Zastosowania dostrzega się w pokazach świetlnych typu light show, misjach poszukiwawczo - ratunkowych, U-Space czy działaniach jednostek wojskowych. Dzięki wykorzystaniu nowatorskiego wynalazku minimalizuje się ryzyko strat materialnych, uszkodzenia mienia czy innych incydentów, podnosząc znacząco bezpieczeństwo w strefie powietrznej.
Zobacz także

Badanie wskazuje, że SARS-CoV-2 może zakażać komórki nerwowe i uszkadzać mózg
2021-01-15, 09:34Koronawirus SARS-CoV-2 może bezpośrednio zakażać ludzkie komórki nerwowe i uszkadzać tkankę mózgu - wynika z badań in vitro prowadzonych na organoidach, miniaturowych wersjach mózgu wyhodowanych w laboratorium. Artykuł na ten temat… Czytaj dalej »

Brytyjscy naukowcy: palenie zwiększa ryzyko poważnych objawów COVID-19 i hospitalizacji
2021-01-08, 08:47Palenie papierosów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów COVID-19, a palacze częściej niż osoby niepalące trafiają do szpitala z powodu tej choroby - ustalili naukowcy z King's College London. Czytaj dalej »

Nauka i etyka: komisja episkopatu o szczepionce przeciw koronawirusowi [wideo]
2020-12-28, 17:08„Każdy człowiek ma prawo do informacji o szczepionkach, o ich działaniu, czy o ich procesie technologicznym. Każdy człowiek ma prawo do dobrowolności realizacji szczepień' - podkreślali na dzisiejszej (28.12.) konferencji prasowej… Czytaj dalej »

Objawy niepożądane po szczepionce przeciw SARS-CoV-2 rzadko u seniorów
2020-12-15, 08:36- Skutki uboczne podania szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u osób powyżej 55. roku życia występowały rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u młodszych uczestników badania. To świetna informacja dla seniorów - komentuje dr hab. Piotr… Czytaj dalej »

Firmy Pfizer, BioNTech i Moderna przedstawiły dane w sprawie szczepionek
2020-12-11, 17:02Firmy Pfizer i BioNTech oraz Moderna przedstawiły „bardzo solidne” dane dotyczące opracowanych przez nie szczepionek na COVID-19, będące dobrą podstawą do oceny ich skuteczności - powiedziała dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji… Czytaj dalej »