Rój dronów inteligentnie uniknie kolizji - dzięki inteligencji wynalazców z UTP
Studenci i pracownicy Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego znaleźli się w gronie pięciu nagrodzonych na X edycji ogólnopolskiego konkursu Student Wynalazca, organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską. Nagrodą główną przyznaną dla zespołu z UTP jest uczestnictwo w 47. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
Doceniono patent pracowników UTP i studentów, pt. ,,System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji”.
Twórcami wynalazku jest zespół w skład którego wchodzą: Piotr Cofta, Marta Gackowska, Natalia Jerks, Damian Ledziński i Sandra Śmigiel.
W swoim wynalazku zastosowali zaawansowany algorytm antykolizyjny wykorzystywany w rojach dronów wraz z modułem i protokołem komunikacyjnym. O roju mówimy, gdy w powietrzu w jednej lokalizacji znajduje się więcej niż jeden dron, a urządzenia nie są manualnie sterowane. Zastosowane podejście pozwala na unikanie kolizji dronów.
Nowatorskim podejściem wynalazku jest rozwiązanie, w którym poszczególne drony znajdujące się w roju zdolne są do podejmowania autonomicznych decyzji, co do kierunku zmiany trajektorii lotu, wykonania antykolizyjnego przelotu oraz powrotu do miejsca docelowego, gdzie w danym momencie czasowym powinny się znajdować. W zależności od liczebności roju (nawet kilka tysięcy) i potrzebnej częstotliwości pracy algorytmu (wynikającej z wymagań dla roju), należy zastosować odpowiednią liczbę kanałów radiowych.
Decyzje te wynikają z opracowania i zastosowania zaawansowanych algorytmów, dzięki którym lot jest wykonywany automatycznie bez udziału operatora.
Opisywane rozwiązanie znajdą zastosowania w środowiskach charakteryzujących się dużą gęstością dronów, wykonujących szerokie spektrum zadań, należących do różnych podmiotów zarówno cywilnych jak i militarnych. Zastosowania dostrzega się w pokazach świetlnych typu light show, misjach poszukiwawczo - ratunkowych, U-Space czy działaniach jednostek wojskowych. Dzięki wykorzystaniu nowatorskiego wynalazku minimalizuje się ryzyko strat materialnych, uszkodzenia mienia czy innych incydentów, podnosząc znacząco bezpieczeństwo w strefie powietrznej.
Zobacz także

Sejm znowelizował ustawę o elektromobilności. Co się zmieni?
2021-10-29, 19:34Sejm znowelizował w piątek ustawę o elektromobilności. Nowela m.in. precyzuje zasady tworzenia stref czystego transportu. Przewiduje też, że z prawem jazdy kat. B będzie można prowadzić elektryczne samochody o masie do 4250 kg. Czytaj dalej »

Drony na targach i podczas konferencji. Uczestnicy to pasjonaci z całego świata
2021-10-28, 13:58DroneTech World Meeting - w Toruniu rozpoczęła się w czwartek największa w Polsce impreza poświęcona nowoczesnym technologiom, czyli dronom, pojazdom autonomicznym i bezzałogowym, kosmonautyce oraz sztucznej inteligencji. Czytaj dalej »

POLSA zawarła porozumienie z NASA dotyczące eksploracji m.in. Księżyca i Marsa
2021-10-26, 20:36Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała porozumienie z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych, które daje Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA dot. eksploracji m.in. Księżyca… Czytaj dalej »

Czy mamy świadomość, że nasze dane są wykorzystywane w sieci? Przeczytaj raport
2021-10-18, 09:4573 proc. konsumentów w Polsce ma świadomość wykorzystywania ich prywatnych danych w Internecie, a co dziesiąty wie, jak nie dać się śledzić w sieci - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. Czytaj dalej »

Nobel z medycyny 2021. Za odkrycie receptorów dotyku oraz ciepła i zimna
2021-10-04, 12:08Amerykanin David Julius oraz Ormianin mieszkający w USA Ardem Patapoutian zostali laureatami Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii za odkrycie receptorów komórkowych odpowiedzialnych za odczuwanie dotyku, ciepła i zimna. Czytaj dalej »