Przepędźmy chmury i... popatrzmy na zaćmienie Księżyca! [wideo]
Takie okazje nie zdarzają się codziennie, zatem warto podnieść wzrok i obserwować zjawiska na styczniowym niebie. W piątek, 10 stycznia będziemy świadkami półcieniowego zaćmienia Księżyca... Oby tylko chmury nam nie przeszkodziły...
Mimo braku efektownych zaćmień Słońca i Księżyca, jasnych komet i nikłych szans na zorze polarne, 2020 rok na polskim niebie zapowiada się bardzo ciekawie. Już teraz warto zapoznać się z kalendarzem najważniejszych zjawisk, bo też już 10 stycznia możemy zaobserwować jedno z nich...
Półcieniowe zaćmienie Księżyca - drobny zimowy wyjątek, który stwarza namiastkę zaćmieniowych przeżyć – i to już dzisiaj - w piątek 10 stycznia... Po szczegóły zapraszamy poniżej, do naszego filmowego kalendarza astronomicznego!
radio-teleskop.pl niebo w grudniu 2019
Opracowanie © Piotr Majewski na podstawie oprogramowania STELLARIUM.
Więcej o spektaklach na niebie w poniedziałkowych spotkaniach w Radiu Planet i Komet. Najbliższe 13 stycznia po godz. 21.00. Zapraszają: Piotr Majewski i Jerzy Rafalski.
Zobacz także
OBWE potwierdza, że zaatakowali ją hakerzy
2016-12-28, 14:51Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potwierdziła w środę, że dokonano na nią ataku hakerskiego, o czym poinformował francuski dziennik 'Le Monde', przypisując tę akcję Rosjanom. Czytaj dalej »
Nie żyje Vera Rubin, pionierka badań nad ciemną materią
2016-12-27, 07:55Amerykańska astronom Vera Rubin, znana ze swych badań nad ciemną materią, zmarła w wieku 88 lat - podały w poniedziałek wieczorem media. Informację o śmierci badaczki przekazał jej syn. Czytaj dalej »
Naukowcy z UŚ ulepszają fototerapię do walki z nowotworami
2016-12-26, 11:10Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracują nad ulepszeniem terapii fotodynamicznej, stosowanej w walce z nowotworami jako alternatywa lub uzupełnienie dla radio- czy chemioterapii. W grudniu badacze uzyskali polski patent na poprawiającą… Czytaj dalej »
Aplikacja "Haptic Face" - do nauki mimiki dla osób niewidomych
2016-12-26, 11:08Aplikację, która ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w nauce mimiki - tworzą studenci Politechniki Białostockiej. Aplikacja miałaby działać na specjalnych haptycznych (dotykowych) urządzeniach. Czytaj dalej »
Polacy budują 32-bitowe i wielordzeniowe mikroprocesory
2016-12-14, 08:53Agat, Adelit, Azuryt - to opracowane przez naukowców z Politechniki Warszawskiej pierwsze polskie 32-bitowe i wielordzeniowe mikroprocesory. Ich twórcy mają nadzieję, że maszyny będą stosowane przez polski przemysł elektroniczny. Czytaj dalej »