Informacja rządzi światem. Naukowcy analizują w Bydgoszczy jej fenomen
Fizycy z całego świata zjechali do Bydgoszczy i debatują o...informacji - czym jest, jak ją pozyskiwać, kodować i przesyłać. Międzynarodowe Kolokwium trwa do piątku (25.10.) na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.
Jak mówi profesor Adam Gadomski, chodzi o jak najszybsze przesyłanie wiarygodnego materiału.
- Informacja jest jednym z najważniejszych towarów, który istnieje w dobie współczesnej, i którym w jakimś sensie wygrywamy lub przegrywamy swoje życie, albo też swoje działanie w przestrzeni publicznej. Informacja jest nadal pojęciem, pewnym adresem, który wymaga nieustannej pracy. Ideałem byłoby przesyłać informację z prędkością największą obecnie mierzoną w przyrodzie, czyli z prędkością światła. To już jest dokonywane, ale ważne jest, aby móc te informacje odpowiednio zakodować, to jest temat naszej konferencji. Im gęściej i ściślej ja zakodujemy, tym większy pakiet informacyjny prześle się do odbiorcy.
Specjalnym wydarzeniem Międzynarodowego Kolokwium będzie koncert w wykonaniu Stanley’a Breckenridge’a – amerykańskiego pianisty bluesowego i jazzowego, wokalisty, kompozytora, a także doktora muzykologii i wykładowcy na Wydziale Studiów Afro-Amerykańskich na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym w Fullerton. Rejestracja na koncert odbywa się poprzez wydarzenie na uczelnianym profilu na Facebooku - https://www.facebook.com/events/398513167491143/. Koncert odbędzie się 24 października o godz. 16:00 w Auditorium Novum.
Zobacz także
Microsoft Edge w wersji mobilnej na smartfony już w końcu 2017 roku
2017-10-03, 18:22Microsoft planuje odświeżenie wizerunku swoich produktów służących do przeglądania internetu. Microsoft Edge w wersji mobilnej może trafić do użytkowników systemów iOS i Android jeszcze przed końcem 2017 roku - poinformował we… Czytaj dalej »
Andrzej Trautman – polski badacz fal grawitacyjnych
2017-10-03, 17:07Tegorocznego Nobla z fizyki otrzymali naukowcy z USA i Niemiec, dzięki którym pierwszy raz zaobserwowano fale grawitacyjne. Ich dokonania pewnie by nie było bez prac polskiego fizyka prof. Trautmana - który przekonał wszystkich, że fale… Czytaj dalej »
Facebook testuje uwierzytelnianie za pomocą twarzy
2017-10-03, 16:50Facebook rozpoczął testowanie funkcji uwierzytelniania dostępu do serwisu za pomocą twarzy - poinformował serwis The Verge. Koncern mówi, że korzystanie z funkcji jest tylko opcjonalne i dostępne dla urządzeń, które już były powiązane… Czytaj dalej »
Nobel z fizyki za fale, które wstrząsnęły Wszechświatem
2017-10-03, 12:15Tegoroczną Nagrodę Nobla przyznano Rainerowi Weissowi, Barry C. Barishowi i Kipowi S. Thorne, dzięki którym powstał detektor LIGO i po raz pierwszy zaobserwowano fale grawitacyjne - echo zderzenia odległych czarnych dziur. Czytaj dalej »
![](public/info/2017/thumb_480_0/2017-10-02_1506964251.jpg)
Prof. Tetsuo Kanno doktorem h.c. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
2017-10-02, 19:05Wybitny japoński neurochirurg prof. Tetsuo Kanno otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wydział Nauk Medycznych tej uczelni zawdzięcza mu wdrożenie innowacyjnej metody leczenia… Czytaj dalej »