Bliżej kosmosu w toruńskim Młynie Wiedzy. Wykłady, warsztaty i mini piknik
Jak prezentuje się wizja podboju Układu Słonecznego? Na czym polegają testy rakiety suborbitalnej? Czym zakończą się misje balonów stratosferycznych? Tego będzie można się dowiedzieć w czasie czwartej konferencji „Near space”, która w piątek i sobotę odbywać się będzie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
W piątek uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczestniczyli w warsztatach stratosferycznych, które przygotowały instytucje partnerskie z Czech, Słowacji i Węgier. W piątkowe południe odbędą się starty trzech misji balonów stratosferycznych, m.in. z eksperymentami przygotowanymi przez uczniów w ramach projektu #miniSAT2019. Napłynęły 43 zgłoszenia eksperymentów. Głównie z województwa kujawsko-pomorskiego, ale również z Krakowa i Tychów.
W sobotę natomiast odbędzie się sesja plenarna i cztery sesje tematyczne: balonowo-rakietowa, eksperymentalna, astronomiczna oraz międzynarodowa. Będą uczestniczyli w nich naukowcy oraz pasjonaci badań stratosferycznych i bliskiej przestrzeni kosmicznej.
Na parterze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w piątek i sobotę będzie odbywał się kosmiczny mini piknik.
Konferencja, warsztaty oraz balonowe misje stratosferyczne odbywają się w ramach projektu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – „Near Space: Above and Beyond” – dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Głównym celem projektu jest pokazanie szerokiemu gronu odbiorców, że eksploracja kosmosu ogólnie, a w szczególności eksploracja bliskiej przestrzeni kosmicznej, jest dostępna praktycznie dla każdego i ma coraz większy wpływ na nasze codzienne życie.
Zobacz także
Badania UMK: pancerze żuków pustynnych to cud natury, który trzeba skopiować
2021-03-06, 11:50Chemicy z UMK w Toruniu pracują nad membranami, które będą lepiej transportować wodę i zatrzymywać sole i oraz zanieczyszczenia. Punktem wyjścia były badania chrząszcza pustynnego, który potrafi jednocześnie zbierać i odpychać… Czytaj dalej »
Trawa? Nie taka prosta sprawa! Naukowcy z UTP pracują nad trawą idealną
2021-03-01, 13:49Intensywnie zielona, odporna na suszę, choroby, szkodniki i deptanie - bydgoscy naukowcy opracowują „trawę przyszłości'. Nowa odmiana powstaje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Trawa zostanie zmodyfikowana biologicznie… Czytaj dalej »
Bydgoski UTP coraz bliżej politechniki. Wniosek uczelni pozytywnie ocenia MEN
2021-02-26, 19:04- Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy spełnia wymogi formalne, aby przemianować go na Politechnikę Bydgoską. Jesteśmy przekonani, że projekt uzyska zgodę większości parlamentarnej i prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział Przemysław… Czytaj dalej »
UTP ma być Politechniką Bydgoską? Co trzeba zrobić i jakie są na to szanse?
2021-02-05, 08:50Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy odbywa się referendum. Społeczność akademicka wyrazi w ten sposób opinię w sprawie przekształcenia uczelni w politechnikę. Czytaj dalej »
Wirtualne magazyny, drony, laboratoria aplikacji. Nowe technologie na WSB
2021-02-01, 07:54Nowe laboratoria i pracownie czekają na studentów Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Powstały dzięki unijnemu dofinansowaniu. Czytaj dalej »