Młodzież i internet. Wyniki badań przeczą stereotypom [prezentacja]
Większość młodzieży właściwie wykorzystuje internet i telefon komórkowy - wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W badaniach poświęconych używaniu nowoczesnych technologii, naukowcy przepytali prawie 2,2 tys. uczniów z 57 szkół, z czterech polskich miast, w tym z Bydgoszczy. Badano grupę dzieci między 11. a 13. rokiem życia.
Badania przeprowadzono w Katowicach, Lublinie, Wrocławiu i Bydgoszczy. W mieście nad Brdą anonimową ankietę wypełniło prawie 600 uczniów z 14 szkół podstawowych.
- Głównym celem projektu było zbadanie uczniów pod kątem posiadania i wykorzystania nowoczesnych środków komunikacji, jakie najczęściej aktywności w internecie i na telefonach komórkowych przejawiają uczniowie, a przede wszystkim oszacowanie odsetka młodzieży wykazującej symptomy problemowego i patologicznego stopnia użytkowania internetu oraz telefonu komórkowego - powiedziała dr Katarzyna Warzecha, kierownik projektu.
- Większość naszej młodzieży wykorzystuje internet telefony komórkowe we właściwy sposób - dodaje dr Warzecha.
Wyniki badań pokazują, że internet i telefon komórkowy to dla grupy uczniów w wieku od 11 do 13 lat przede wszystkim nowe, techniczne udogodnienie pomagające w zdobywaniu wiedzy, umożliwiające kontakty, pozwalające realizować swoje zainteresowania, ale także źródło rozrywki.
Jeśli chodzi o problemy. Z badań wynika, że w Bydgoszczy uzależnionych od Internetu jest nieco ponad 1 proc. badanej młodzieży, zagrożonych uzależnieniem prawie 11,5 proc. Jeśli chodzi o uzależnienie od telefonu komórkowego to jest to 3,5 proc. badanych, ale zagrożonych uzależnieniem od „komórki” już ponad 32 proc.
Niepokojącą informacją jest to, że większość uczniów stwierdziła, że nie uczestniczyła w zajęciach, w których mówiono o zagrożeniach wynikających z korzystania z sieci.
Zobacz także
Kamery na bloku operacyjnym, czyli chirurgia on-line z poznańskiej kliniki
2016-11-30, 16:35Kamery makro pokazujące obraz z bloku operacyjnego i miko - zmontowane m.in. w endoskopach transmitowały w środę dwie operacje z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poz… Czytaj dalej »
PWPW: za trzy lata może powstać polski mikroprocesor; koszt to 150 mln zł
2016-11-29, 17:56Za trzy lata może powstać polski Programowalny Układ Scalony, a szacunkowy koszt jego opracowania i wyprodukowania to 150 mln zł - poinformował prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski. Mikroprocesor może… Czytaj dalej »
Chorym z lekooporną depresją wszczepiono stymulatory nerwu błędnego
2016-11-28, 10:37Stymulatory nerwu błędnego wszczepili dwojgu pierwszym pacjentom lekarze w Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - Górnośląskim Centrum Medycznym (GCM) w Katowicach. U obojga zaobserwowano poprawę. Planowane są… Czytaj dalej »
Projekt badaczki z AGH może pomóc w walce z niedoborem wody
2016-11-28, 10:33Pozyskiwanie większych ilości wody z mgły jest celem badań prowadzonych przez dr inż. Urszulę Stachewicz z AGH w Krakowie. Pozytywne wyniki pracy uczonej mogłyby się przyczynić do efektywniejszej walki z niedoborami wody w świec… Czytaj dalej »
Aplikacja "Czas na Bydgoszcz"
2016-11-26, 12:28Historię bydgoskiego Starego Miasta i Śródmieścia można poznać dzięki aplikacji mobilnej 'Czas na Bydgoszcz' - multimedialnemu przewodnikowi z elementami gry miejskiej. Czytaj dalej »