Młodzież i internet. Wyniki badań przeczą stereotypom [prezentacja]
Większość młodzieży właściwie wykorzystuje internet i telefon komórkowy - wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W badaniach poświęconych używaniu nowoczesnych technologii, naukowcy przepytali prawie 2,2 tys. uczniów z 57 szkół, z czterech polskich miast, w tym z Bydgoszczy. Badano grupę dzieci między 11. a 13. rokiem życia.
Badania przeprowadzono w Katowicach, Lublinie, Wrocławiu i Bydgoszczy. W mieście nad Brdą anonimową ankietę wypełniło prawie 600 uczniów z 14 szkół podstawowych.
- Głównym celem projektu było zbadanie uczniów pod kątem posiadania i wykorzystania nowoczesnych środków komunikacji, jakie najczęściej aktywności w internecie i na telefonach komórkowych przejawiają uczniowie, a przede wszystkim oszacowanie odsetka młodzieży wykazującej symptomy problemowego i patologicznego stopnia użytkowania internetu oraz telefonu komórkowego - powiedziała dr Katarzyna Warzecha, kierownik projektu.
- Większość naszej młodzieży wykorzystuje internet telefony komórkowe we właściwy sposób - dodaje dr Warzecha.
Wyniki badań pokazują, że internet i telefon komórkowy to dla grupy uczniów w wieku od 11 do 13 lat przede wszystkim nowe, techniczne udogodnienie pomagające w zdobywaniu wiedzy, umożliwiające kontakty, pozwalające realizować swoje zainteresowania, ale także źródło rozrywki.
Jeśli chodzi o problemy. Z badań wynika, że w Bydgoszczy uzależnionych od Internetu jest nieco ponad 1 proc. badanej młodzieży, zagrożonych uzależnieniem prawie 11,5 proc. Jeśli chodzi o uzależnienie od telefonu komórkowego to jest to 3,5 proc. badanych, ale zagrożonych uzależnieniem od „komórki” już ponad 32 proc.
Niepokojącą informacją jest to, że większość uczniów stwierdziła, że nie uczestniczyła w zajęciach, w których mówiono o zagrożeniach wynikających z korzystania z sieci.
Zobacz także
Nowy sprzęt toruńskiej straży miejskiej do badania jakości powietrza
2017-11-07, 17:04Dron do mierzenia zanieczyszczeń, specjalne auto do odczytu pomiarów i 10 mobilnych stacji badawczych. Toruń jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza własny system badawczy do walki ze smogiem. Operatorem sprzętu jest Straż Miejska. Czytaj dalej »
Naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego opracowali test na raka układu moczowego
2017-11-07, 08:45Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali innowacyjny, szybki test do wykrywania raka układu moczowego. Skuteczność testu pokazały wstępne badania wykonane na 85 osobach. Dalsze - rozpoczęte właśnie próby - obejmą tysiąc o… Czytaj dalej »
Białystok/ Na UMB otwarto Centrum Symulacji Medycznych
2017-11-06, 13:19Lepszemu kształceniu w praktyce młodych lekarzy, pielęgniarek, położnych i stomatologów, ale też ratowników służy otwarte w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Centrum Symulacji Medycznych. Czytaj dalej »
Już 30 startupów przygotowuje rozwiązania dla Taurona
2017-11-03, 10:25Nad rozwiązaniami dla Taurona w zakresie usprawnienia funkcjonowania infrastruktury energetycznej czy budowy nowych biznesów w grupie pracuje 30 startupów. Dwanaście z nich już prowadzi testy na infrastrukturze koncernu - podał w piątek… Czytaj dalej »
System reagowania na cyberataki kluczowy dla cyberbezpieczeństwa
2017-11-02, 17:51System reagowania na cyberataki i włączenie w ten proces zainteresowanych podmiotów - jest jedną z kluczowych propozycji w tworzonym krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Podział incydentów m.in. na krytyczny, poważny umożliwi podejmowanie… Czytaj dalej »