Młodzież i internet. Wyniki badań przeczą stereotypom [prezentacja]
Większość młodzieży właściwie wykorzystuje internet i telefon komórkowy - wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W badaniach poświęconych używaniu nowoczesnych technologii, naukowcy przepytali prawie 2,2 tys. uczniów z 57 szkół, z czterech polskich miast, w tym z Bydgoszczy. Badano grupę dzieci między 11. a 13. rokiem życia.
Badania przeprowadzono w Katowicach, Lublinie, Wrocławiu i Bydgoszczy. W mieście nad Brdą anonimową ankietę wypełniło prawie 600 uczniów z 14 szkół podstawowych.
- Głównym celem projektu było zbadanie uczniów pod kątem posiadania i wykorzystania nowoczesnych środków komunikacji, jakie najczęściej aktywności w internecie i na telefonach komórkowych przejawiają uczniowie, a przede wszystkim oszacowanie odsetka młodzieży wykazującej symptomy problemowego i patologicznego stopnia użytkowania internetu oraz telefonu komórkowego - powiedziała dr Katarzyna Warzecha, kierownik projektu.
- Większość naszej młodzieży wykorzystuje internet telefony komórkowe we właściwy sposób - dodaje dr Warzecha.
Wyniki badań pokazują, że internet i telefon komórkowy to dla grupy uczniów w wieku od 11 do 13 lat przede wszystkim nowe, techniczne udogodnienie pomagające w zdobywaniu wiedzy, umożliwiające kontakty, pozwalające realizować swoje zainteresowania, ale także źródło rozrywki.
Jeśli chodzi o problemy. Z badań wynika, że w Bydgoszczy uzależnionych od Internetu jest nieco ponad 1 proc. badanej młodzieży, zagrożonych uzależnieniem prawie 11,5 proc. Jeśli chodzi o uzależnienie od telefonu komórkowego to jest to 3,5 proc. badanych, ale zagrożonych uzależnieniem od „komórki” już ponad 32 proc.
Niepokojącą informacją jest to, że większość uczniów stwierdziła, że nie uczestniczyła w zajęciach, w których mówiono o zagrożeniach wynikających z korzystania z sieci.
Zobacz także
Ekspert: polscy inżynierowie kosmiczni są praktycznie wszędzie. Wyrobili sobie markę
2023-02-27, 09:28Polscy inżynierowie kosmiczni biorą udział w większości ważnych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i w kilku istotnych misjach NASA i misjach chińskich - mówi dr hab. inż. Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych PA… Czytaj dalej »
Prof. Górski: Światowy Kongres Kopernikański był inspirującym wydarzeniem
2023-02-21, 20:43- Zabiegaliśmy mocno o to, aby Kongres miał miejsce w Toruniu i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu - uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak ocenił jeden z organizatorów, prof. Grzegorz Górski, wydarzenie… Czytaj dalej »
Chcą zapewnić wolność uczelniom. Deklaracja Toruńska podpisana
2023-02-21, 16:21Przedstawiciele dziewięciu krajów podpisali dokument nazwany Deklaracją Toruńską. Zawiera on zapisy mówiące o zapewnieniu wolności prowadzenia badań naukowych, publikowania ich wyników oraz poddawania wyników krytyce i debacie… Czytaj dalej »
Władze polskich uczelni debatują o przyszłości. Co dalej z opłatami i habilitowaniem?
2023-02-20, 19:50Rektorzy z całego kraju obradowali w Toruniu. Brali udział w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Rozmowy dotyczyły między innymi sytuacji ekonomicznej uczelni, ale również pensji i oceny jakości naukowej. Czytaj dalej »
Szpital im. Biziela: operacje z udziałem robota medycznego da Vinci [zdjęcia]
2023-02-14, 10:47W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy na salę operacyjną wprowadzony został robot da Vinci. Odbyły się pierwsze operacje refundowane przez NFZ. Za miesiąc lecznica zaprezentuje jeszcze nowszy system robotowy… Czytaj dalej »