Młodzież i internet. Wyniki badań przeczą stereotypom [prezentacja]
Większość młodzieży właściwie wykorzystuje internet i telefon komórkowy - wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W badaniach poświęconych używaniu nowoczesnych technologii, naukowcy przepytali prawie 2,2 tys. uczniów z 57 szkół, z czterech polskich miast, w tym z Bydgoszczy. Badano grupę dzieci między 11. a 13. rokiem życia.
Badania przeprowadzono w Katowicach, Lublinie, Wrocławiu i Bydgoszczy. W mieście nad Brdą anonimową ankietę wypełniło prawie 600 uczniów z 14 szkół podstawowych.
- Głównym celem projektu było zbadanie uczniów pod kątem posiadania i wykorzystania nowoczesnych środków komunikacji, jakie najczęściej aktywności w internecie i na telefonach komórkowych przejawiają uczniowie, a przede wszystkim oszacowanie odsetka młodzieży wykazującej symptomy problemowego i patologicznego stopnia użytkowania internetu oraz telefonu komórkowego - powiedziała dr Katarzyna Warzecha, kierownik projektu.
- Większość naszej młodzieży wykorzystuje internet telefony komórkowe we właściwy sposób - dodaje dr Warzecha.
Wyniki badań pokazują, że internet i telefon komórkowy to dla grupy uczniów w wieku od 11 do 13 lat przede wszystkim nowe, techniczne udogodnienie pomagające w zdobywaniu wiedzy, umożliwiające kontakty, pozwalające realizować swoje zainteresowania, ale także źródło rozrywki.
Jeśli chodzi o problemy. Z badań wynika, że w Bydgoszczy uzależnionych od Internetu jest nieco ponad 1 proc. badanej młodzieży, zagrożonych uzależnieniem prawie 11,5 proc. Jeśli chodzi o uzależnienie od telefonu komórkowego to jest to 3,5 proc. badanych, ale zagrożonych uzależnieniem od „komórki” już ponad 32 proc.
Niepokojącą informacją jest to, że większość uczniów stwierdziła, że nie uczestniczyła w zajęciach, w których mówiono o zagrożeniach wynikających z korzystania z sieci.
Zobacz także
Zimne napoje w czasie upałów? To nie jest dobry pomysł!
2022-08-04, 09:10Nawadnianie organizmu podczas wysokich temperatur jest kluczowe. Jednak temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury naszego ciała i nie należy pić zimnej wody - podkreślił kardiolog Robert Ryczek ze szpitala Wojskowego Instytutu… Czytaj dalej »
Prehistoryczny niedźwiedziopies polował w Pirenejach
2022-08-01, 13:45Skamieniałości prehistorycznego wymarłego drapieżnika, groźnego niedźwiedziopsa, odkryto w Pirenejach - informują naukowcy na łamach pisma „PeerJ”. Czytaj dalej »
NASA udostępniła kolejne zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba [zdjęcia]
2022-07-12, 18:07Najgłębszy obraz Wszechświata w podczerwieni, widmo atmosfery planety pozasłonecznej, dwie mgławice i grupa galaktyk - to obiekty pokazane we wtorek przez NASA, na kolejnych zdjęciach z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Czytaj dalej »
Wynalazki naukowców z bydgoskiego UKW docenione na targach w Japonii
2022-07-12, 09:00W pierwszych dniach lipca, w japońskim Kyoto odbyły się Międzynarodowe Targi Designu oraz Innowacyjności JDIE. Nagrodzono tam aż dziewięcioma medalami siedem wynalazków z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Czytaj dalej »
Profesor UKW z ministerialnym grantem na badanie pierwszej historii Polski
2022-07-08, 11:35Ponad pół mln zł wynosi kwota, jaką minister edukacji i nauki dofinansował projekt „Chronica Polonorum Macieja z Miechowa - tłumaczenie i edycja”. Kierownikiem badań jest prof. Sławomir Zonenberg z Wydziału Historycznego Uniwersytetu… Czytaj dalej »