Upoluj Księżyc w Żłóbku!
13 kwietnia będziemy świadkami jednego z najciekawszych zjawisk na niebie gwiaździstym w 2019 roku! Wieczorem Księżyc zakryje gromadę gwiazd M44. Przy sprzyjającej pogodzie gromada (znana też pod nazwą "Żłóbek”) jest dostrzegalna gołym okiem.
Blask Księżyca po pierwszej kwadrze sprawi jednak, że obserwacje lepiej prowadzić przez lornetkę lub teleskop. Nawet najskromniejszy sprzęt optyczny wystarczy dla udanego śledzenia częściowego zakrycia M44 przez ciemną krawędź tarczy Srebrnego Globu. Takie zjawiska należą do rzadkości, więc warto skorzystać z okazji oraz naszego filmowego poradnika obserwatora:
radio-teleskop.pl niebo w kwietniu 2019
Opracowanie © Piotr Majewski na podstawie oprogramowania STELLARIUM.
Zobacz także
Respirator naukowców z UTP czeka na badania kliniczne i na produkcję
2020-08-18, 14:19Prace naukowców z bydgoskiego UTP nad respiratorem ratującym życie chorych na COVID-19 na finiszu. Wkrótce mają się rozpocząć badania kliniczne. Czytaj dalej »
Prof. dr hab. inż. Tomasz Szczuraszek nie żyje. 50 lat pracował na bydgoskim UTP
2020-08-18, 10:30Ten znany i zasłużony bydgoski naukowiec, autorytet w dziedzinie komunikacji, transportu, drogownictwa był kierownikiem Katedry Inżynierii Drogowej na UTP. Czytaj dalej »
Z kamerą wśród lodu! Powstanie film o życiu stacji na Spitsbergenie [wideo, foto]
2020-08-14, 17:40Nakręcił film o taksówkarzu, toruńskim zespole Republika, teraz zarejestruje codzienne życie stacji polarnej UMK na Spitsbergenie. Wyprawa naukowców z toruńskim reżyserem Ryszardem Krukiem wyrusza za kilka dni, ale już w piątek… Czytaj dalej »
Ponad pół miliona osób korzysta z aplikacji ProteGo Safe
2020-08-13, 19:49Ponad pół miliona osób korzysta z aplikacji ProteGO Safe, która informuje o kontakcie z koronawirusem - podało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie. Resort wskazuje, że aplikacja będzie tym skuteczniejsza w powstrzymywaniu pandemii… Czytaj dalej »
To prawdziwa noc spadających gwiazd. Łap Perseidy i pomyśl życzenie!
2020-08-12, 21:14To już dziś! Nocą z 12 na 13 sierpnia swoje maksimum osiągają Perseidy. Najpopularniejszy rój meteorów swą sławę zawdzięcza licznym i jasnym „spadającym gwiazdom”, które w sierpniowe noce tną niebo kolorowymi smugami. Czytaj dalej »