SpaceX wysłała załogową wersję kapsuły na stację kosmiczną. Na razie z manekinem
Należąca do Elona Muska firma SpaceX wystrzeliła w sobotę rakietę Falcon 9, wynosząc na orbitę załogową wersję kapsuły Dragon. Kapsuła - w której nie ma ludzi, a jest jedynie manekin - ma zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielę.
Rakieta Falcon9 została wystrzelona w sobotę o 8:49 czasu polskiego ze stacji kosmicznej im. Kennedy'ego na Florydzie. Po około 11 minutach lotu kapsuła udanie odłączyła się od rakiety, co wywołało ogromną radość obserwatorów zgromadzonych w centrum kontroli lotu w stacji im. Kennedy'ego.
Kapsuła ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) po ok. 27 godzinach lotu, czyli w niedzielę ok. południa polskiego czasu. W kapsule, poza manekinem znajduje się też 200 kg ładunku - zapasy dla załogi i wyposażenie. Pojazd ma odcumować od stacji 8 marca, zabierając ładunek ze Stacji na Ziemię, po czym wylądować przy pomocy spadochronów na Oceanie Atlantyckim.
Towarowa wersja kapsuły, również nosząca nazwę Dragon, wykonała już 16 lotów orbitalnych - regularnie dostarcza ona ładunki na ISS oraz transportuje je ze stacji na Ziemię. Wersja załogowa, przeznaczona dla siedmiu astronautów, jest trochę większa od wersji dostawczej i mierzy 8 m wysokości.
SpaceX twierdzi, że załogowa kapsuła ma być najbezpieczniejszym pojazdem kosmicznym, jaki do tej pory powstał. Oprócz systemu podtrzymywania życia i urządzeń do sterowania, kapsuła została m.in. wyposażona w system ratunkowy, który pozwala jej w razie konieczności, w dowolnym momencie odłączyć się od rakiety nośnej i powrócić na Ziemię.
W wystrzelonej w sobotę kapsule nie ma ludzi, jedynym „pasażerem” jest manekin o imieniu Ripley (co jest nawiązaniem do bohaterki filmowej serii „Obcy”). Umieszczony na jednym z siedzeń dla załogi, naturalnego wzrostu manekin z czujnikami na głowie, szyi i kręgosłupie pozwoli zbadać wpływ lotu na ciało człowieka.
Firma Elona Muska - będącego jednocześnie szefem producenta samochodów elektrycznych, firmy Tesla - nie jest jedyną, który planuje załogowe loty na ISS. Na kwiecień podobny test swojej kapsuły Starliner zapowiedział koncern Boeing. Najwcześniej w sierpniu mógłby się natomiast odbyć załogowy lot tego pojazdu. Współpraca NASA z prywatnymi przedsiębiorcami pozwoli USA uniezależnić się od Rosji w obszarze towarowych i załogowych lotów na orbitę. (PAP)
Zobacz także
PwC: co czwarty Polak korzystający z internetu jest on-line cały czas
2017-02-08, 10:42Co czwarty Polak, który korzysta z sieci jest on-line przez całą dobę, a 36 proc. od ośmiu do dwunastu godzin dziennie - wynika z raportu firmy doradczej PwC. Czytaj dalej »
PE pracuje nad przepisami ws. przedłużania życia sprzętom elektronicznym
2017-02-08, 07:58Europosłowie zaczęli prace nad przepisami, które pomogą walczyć ze zbyt szybko psującym się sprzętem elektronicznym. Chcą m.in. zobowiązywać producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i naprawialny. Czytaj dalej »
W Kielcach wyłoniono najlepszych studentów-wynalazców
2017-02-07, 20:32Nowatorska laska dla niewidomych, system chroniący kierowców przed zaśnięciem i pojazd do prowadzenia prac podwodnych - to niektóre z rozwiązań nagrodzonych w 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”. Wyniki ogłoszono… Czytaj dalej »
Prof. Andrzej Udalski laureatem prestiżowej nagrody - Dan David Prize
2017-02-07, 20:29Prof. Andrzej Udalski jest jednym z trzech tegorocznych laureatów prestiżowej międzynarodowej nagrody - Dan David Prize - w dziedzinie astronomii. Nazwiska nagrodzonych naukowców ogłoszono we wtorek w Tel Awiwie (Izrael). Czytaj dalej »
Uber uruchamia w Warszawie aplikację umożliwiającą zamawianie posiłku
2017-02-07, 11:16Amerykański koncern Uber uruchomił we wtorek w Warszawie aplikację, która umożliwia zamawianie posiłków z dostawą na terenie miasta. Stolica Polski jest dziesiątym miastem w Europie i pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym… Czytaj dalej »