W Warszawie ruszył Hackathon+, który ma pomóc osobom z niepełnosprawnościami
Hackathon+, czyli dwudniowy maraton programowania, który ma pomoc w stworzeniu narzędzi ułatwiających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, ruszył 8 grudnia w Warszawie. 23 zespoły walczą o nagrody w konkursie zorganizowanym przez MIiR.
"Nasza inicjatywa ma dziś na celu to, żeby dało się zaprogramować dostępność. Wszystkim nam w tej chwili zależy na tym, żeby do pełni świata społecznego i zawodowego włączać osoby, które mają jakąś niepełnosprawność czy osoby, które są starsze, w związku z tym nie w pełni mogą korzystać z nowoczesnych technologii" - mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, otwierając wydarzenie, w którym bierze udział 120 uczestników, tworzących 23 interdyscyplinarne zespoły, złożone m.in. z programistów i grafików.
Efektem Hackathon+ ma być powstanie aplikacji, aplikacji mobilnych, serwisów internetowych lub ich prototypów zorientowanych na znoszenie barier w dostępności. Uczestnikom przedstawiono otwartą listę pomysłów, które mają pomóc w ukierunkowaniu projektów. Chodzi np. o stworzenie mapy dostępności polskich dworców i stacji, programu telewizyjnego dla osób o specjalnych potrzebach czy aplikacji alarmowej dla osób głuchych. "Propozycje tematów i wyzwań dla zespołów wypracowaliśmy z naszymi ekspertami m.in. ze środowiska osób z niepełnosprawnościami, ale jesteśmy też otwarci na tematy i rozwiązania zaproponowane przez samych uczestników" - powiedział PAP Rafał Sukiennik z MIiR.
W trakcie pracy zespołom służą pomocą mentorzy-specjaliści z różnych dziedzin związanych z realizowanym wyzwaniem, zarówno przedstawiciele środowisk osób z niepełnosprawnościami, jak i eksperci od programowania i rozwijania aplikacji. Jednym z nich jest Justyna Mańkowska z Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka. "Znam potrzeby osób z niepełnosprawnościami i mogę pomóc uczestnikom zweryfikować swoje pomysły, z rzeczywistymi potrzebami osób niepełnosprawnych. Odpowiadam na pytania związane z językiem migowym, audiodeskrypcją. Doradziłam np. jednej z grup, mającej ciekawy pomysł związany z wykrywaczem ruchu i przekładaniem gestów migowych na teksty pisane" - powiedziała PAP Justyna Mańkowska.
Zwycięski projekt wybierze ośmioosobowe jury. Na najlepszy zespół czeka nagroda główna w wysokości 20 000 zł. Kolejne dwie ekipy otrzymają odpowiednio 12 i 8 tys. złotych. Najlepsze aplikacje i narzędzia powstałe podczas Hackathonu+ będą mogły też liczyć na wsparcie MIiR w trakcie dalszego rozwoju.
"To są symboliczne nagrody, a mam nadzieję, że niektórzy z was, na tym co dzisiaj tutaj zaprogramujecie, na nowej aplikacji, na nowej stronie internetowej czy na jakimś rozwiązaniu informatycznym, po prostu w przyszłości zarobicie. Taki jest również nasz cel, żeby przy okazji szczytnych dobrych działań na rzecz innych ludzi, osób z niepełnosprawnościami, rozwijała się polska gospodarka. Żebyście potrafili na tym zarobić, czy w kraju, a jeszcze lepiej za granicą" - mówił uczestnikom minister Jerzy Kwieciński. (PAP)
Zobacz także
Polski grafen dla biomedycyny i motoryzacji
2017-01-07, 11:15Do sprzedaży trafiły wyprodukowane w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm . W przyszłości grafen może zrewolucjonizować m.in. biomedycynę, przemysł motoryzacyjny i… Czytaj dalej »
OBWE potwierdza, że zaatakowali ją hakerzy
2016-12-28, 14:51Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potwierdziła w środę, że dokonano na nią ataku hakerskiego, o czym poinformował francuski dziennik 'Le Monde', przypisując tę akcję Rosjanom. Czytaj dalej »
Nie żyje Vera Rubin, pionierka badań nad ciemną materią
2016-12-27, 07:55Amerykańska astronom Vera Rubin, znana ze swych badań nad ciemną materią, zmarła w wieku 88 lat - podały w poniedziałek wieczorem media. Informację o śmierci badaczki przekazał jej syn. Czytaj dalej »
Naukowcy z UŚ ulepszają fototerapię do walki z nowotworami
2016-12-26, 11:10Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracują nad ulepszeniem terapii fotodynamicznej, stosowanej w walce z nowotworami jako alternatywa lub uzupełnienie dla radio- czy chemioterapii. W grudniu badacze uzyskali polski patent na poprawiającą… Czytaj dalej »
Aplikacja "Haptic Face" - do nauki mimiki dla osób niewidomych
2016-12-26, 11:08Aplikację, która ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w nauce mimiki - tworzą studenci Politechniki Białostockiej. Aplikacja miałaby działać na specjalnych haptycznych (dotykowych) urządzeniach. Czytaj dalej »