W Warszawie ruszył Hackathon+, który ma pomóc osobom z niepełnosprawnościami
Hackathon+, czyli dwudniowy maraton programowania, który ma pomoc w stworzeniu narzędzi ułatwiających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, ruszył 8 grudnia w Warszawie. 23 zespoły walczą o nagrody w konkursie zorganizowanym przez MIiR.
"Nasza inicjatywa ma dziś na celu to, żeby dało się zaprogramować dostępność. Wszystkim nam w tej chwili zależy na tym, żeby do pełni świata społecznego i zawodowego włączać osoby, które mają jakąś niepełnosprawność czy osoby, które są starsze, w związku z tym nie w pełni mogą korzystać z nowoczesnych technologii" - mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, otwierając wydarzenie, w którym bierze udział 120 uczestników, tworzących 23 interdyscyplinarne zespoły, złożone m.in. z programistów i grafików.
Efektem Hackathon+ ma być powstanie aplikacji, aplikacji mobilnych, serwisów internetowych lub ich prototypów zorientowanych na znoszenie barier w dostępności. Uczestnikom przedstawiono otwartą listę pomysłów, które mają pomóc w ukierunkowaniu projektów. Chodzi np. o stworzenie mapy dostępności polskich dworców i stacji, programu telewizyjnego dla osób o specjalnych potrzebach czy aplikacji alarmowej dla osób głuchych. "Propozycje tematów i wyzwań dla zespołów wypracowaliśmy z naszymi ekspertami m.in. ze środowiska osób z niepełnosprawnościami, ale jesteśmy też otwarci na tematy i rozwiązania zaproponowane przez samych uczestników" - powiedział PAP Rafał Sukiennik z MIiR.
W trakcie pracy zespołom służą pomocą mentorzy-specjaliści z różnych dziedzin związanych z realizowanym wyzwaniem, zarówno przedstawiciele środowisk osób z niepełnosprawnościami, jak i eksperci od programowania i rozwijania aplikacji. Jednym z nich jest Justyna Mańkowska z Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka. "Znam potrzeby osób z niepełnosprawnościami i mogę pomóc uczestnikom zweryfikować swoje pomysły, z rzeczywistymi potrzebami osób niepełnosprawnych. Odpowiadam na pytania związane z językiem migowym, audiodeskrypcją. Doradziłam np. jednej z grup, mającej ciekawy pomysł związany z wykrywaczem ruchu i przekładaniem gestów migowych na teksty pisane" - powiedziała PAP Justyna Mańkowska.
Zwycięski projekt wybierze ośmioosobowe jury. Na najlepszy zespół czeka nagroda główna w wysokości 20 000 zł. Kolejne dwie ekipy otrzymają odpowiednio 12 i 8 tys. złotych. Najlepsze aplikacje i narzędzia powstałe podczas Hackathonu+ będą mogły też liczyć na wsparcie MIiR w trakcie dalszego rozwoju.
"To są symboliczne nagrody, a mam nadzieję, że niektórzy z was, na tym co dzisiaj tutaj zaprogramujecie, na nowej aplikacji, na nowej stronie internetowej czy na jakimś rozwiązaniu informatycznym, po prostu w przyszłości zarobicie. Taki jest również nasz cel, żeby przy okazji szczytnych dobrych działań na rzecz innych ludzi, osób z niepełnosprawnościami, rozwijała się polska gospodarka. Żebyście potrafili na tym zarobić, czy w kraju, a jeszcze lepiej za granicą" - mówił uczestnikom minister Jerzy Kwieciński. (PAP)
Zobacz także
SpaceX wysłała załogową wersję kapsuły na stację kosmiczną. Na razie z manekinem
2019-03-02, 12:23Należąca do Elona Muska firma SpaceX wystrzeliła w sobotę rakietę Falcon 9, wynosząc na orbitę załogową wersję kapsuły Dragon. Kapsuła - w której nie ma ludzi, a jest jedynie manekin - ma zacumować do Międzynarodowej Stacji… Czytaj dalej »
Facebook ma 15 lat. Od programu dla uczelni po globalne medium
2019-02-10, 15:57Minęło półtorej dekady, odkąd student Harvardu Mark Zuckerberg powołał serwis, który miał służyć komunikacji w obrębie uczelni. W tym czasie Facebook stał się medium globalnym, zmusza do przewartościowania wielu kwestii społecznych… Czytaj dalej »
Szef MON powołał pełnomocnika ds. wojsk cyberobrony
2019-02-06, 06:12Płk Karol Molenda został pełnomocnikiem ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni. Decyzję w tej sprawie szef MON Mariusz Błaszczak podpisał we wtorek. Zapowiedział także utworzenie szkoły podoficerskiej łączności i informatyki oraz powołanie… Czytaj dalej »
Olsztyńscy lekarze zrekonstruowali część twarzy 52-letniej kobiecie
2019-01-22, 20:45Ponad osiem godzin trwała operacja rekonstrukcji twarzy, którą przeprowadzono w olsztyńskim szpitalu miejskim. Skomplikowany zabieg przebiegł zgodnie z planem - poinformowała we wtorek po południu PAP rzecznik prasowa szpitala Daria… Czytaj dalej »
Uber inwestuje w Polsce! Rozwinie projekt roweru elektrycznego
2019-01-22, 12:33W Krakowie powstanie pierwsze poza USA centrum inżynieryjne Ubera, w którym będzie rozwijany projekt elektrycznego roweru Jump - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że powstaną… Czytaj dalej »