Replikę Księgi Henrykowskiej udostępniono w Opactwie Cysterskim
Replika powstałej w drugiej połowie XIII w. Księgi Henrykowskiej, wpisanej na listę UNESCO "Pamięć Świata" została udostępniona zwiedzającym Opactwo Cysterskie w Henrykowie (Dolnośląskie). W czwartek otwarto też wyremontowane średniowieczne most i śluzę należące do Opactwa.
Księga Henrykowska to powstała w drugiej połowie XIII w. kronika opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku - spisana po łacinie, jednak w jej treści znajduje się zdanie uważane za najstarsze zapisane w języku polskim: "Day ut ia pobrusa, a ti poziwai", które w transkrypcji można zapisać: "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj". Miał tak się zwrócić osiadły na Dolnym Śląsku czeski rycerz Boguchwał do swej żony, gdy ta mełła ziarno na ręcznych żarnach.
Oryginalna Księga Henrykowska jest przechowywana w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu - 9 października 2015 r. została wpisana na Światową Listę Programu UNESCO "Pamięć Świata".
"Niemiecki mnich, który jest autorem tego dzieła, w łacińskiej kronice wkłada w usta czeskiego rycerza pierwsze zdanie wypowiedziane w języku polskim i to zdanie rycerz kieruje do swojej żony Polki. To pokazuje jaki klimat panował wtedy na Śląsku, ukazuje wielokulturowość i bogactwo tego miejsca" – powiedział w czwartek rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski. W uroczystości uczestniczył także metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
Jak wyjaśnił rzecznik, początki opactwa henrykowskiego sięgają 1222 roku. W 1810 r. Klasztor uległ sekularyzacji, a jego pomieszczenia przejęła rodzina książąt sasko-weimarskich, wtedy też je przebudowano.
"Po wojnie to miejsce zostało przejęte przez władze PRL-u, stworzono tutaj Państwowe Gospodarstwo Rolne, tutaj także funkcjonowało Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa. W 1990 roku obiekt został zwrócony Archidiecezji Wrocławskiej i od tego czasu trwają różnego rodzaju prace, aby znowu przywrócić temu miejscu pierwotny blask, żeby uczynić to miejsce otwartym dla turystów, gdyż nie warto takich miejsc czynić niedostępnymi" - powiedział ks. Kowalski.
Replika zabytkowej Księgi Henrykowskiej jest eksponowana w Sali Dębowej Opactwa. Jak wyjaśnił ks. Kowalski, niezbędne było zapewnienie jej odpowiednich warunków - gabloty, temperatury pomieszczenia i nowego systemu przeciwpożarowego.
W czwartek otwarto też wyremontowany średniowieczny most kamienny, stanowiący reprezentacyjny wjazd na teren Opactwa oraz śluzę klasztorną. Prace remontowe trwały trzy lata - były sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PGE Polską Grupę Energetyczną i Archidiecezję. Łącznie, na ten etap prac remontowych wydano 3 mln zł.
"Współfinansowanie tak istotnych inicjatyw dla polskiego dziedzictwa narodowego, jak prace konserwatorskie miejsca ekspozycji księgi, uznajemy za nieodłączną cześć naszej misji" – powiedział prezes zarządu PGE Henryk Baranowski. (PAP)
Zobacz także
Eksperci: zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach nie rozwiązuje problemu
2017-12-16, 10:35Smartfony i tablety uzależniają dzieci i młodzież, zbyt częste korzystanie z tych urządzeń może zmieniać ich psychikę i szkodzić zdrowiu. Jednak całkowity zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach nie rozwiązuje problemu -… Czytaj dalej »
Chiny budują największą elektrownię fotowoltaiczną świata
2017-12-11, 18:15Największa pływająca po wodzie elektrownia fotowoltaiczna świata, której konstrukcja trwa od lipca, została częściowo połączona z siecią elektroenergetyczną - ogłosiła w niedzielę firma z grupy Sanxia, prowadząca budowę. Czytaj dalej »
Laureaci odebrali w Sztokholmie nagrody Nobla w pięciu dziedzinach
2017-12-11, 09:27Tegoroczni laureaci nagród Nobla w pięciu dziedzinach odebrali w niedzielę w Sztokholmie medale i dyplomy z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Były fanfary, laudacje oraz aplauz dwutysięcznej publiczności. Czytaj dalej »
Technologie z Politechniki Łódzkiej nagrodzone na wystawie w Hong Kongu
2017-12-10, 12:26Pięć technologii z Politechniki Łódzkiej zostało nagrodzonych medalami na zakończonej w Hong Kongu międzynarodowej wystawie International Invention Design Competition. Cztery rozwiązania otrzymały złote medale, jedno medal srebr… Czytaj dalej »
Polscy twórcy gier prezentują się na największym rynku świata
2017-12-04, 18:10Chiny są największym rynkiem gier wideo na świecie, a polscy producenci są na nim coraz bardziej rozpoznawalni. W sobotę i niedzielę polscy twórcy gier prezentowali swoje najnowsze produkcje i występowali z wykładami na jednej z pekińskich… Czytaj dalej »