Pilotaż nowej sieci 5G zacznie się jeszcze w tym roku w Łodzi
Pilotaż nowej technologii, umożliwiający szybki rozwój polskiej gospodarki, zacznie się jeszcze w tym roku w Łodzi - zadeklarowała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział, że 5G będzie budowana m.in. w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.
"Bez szybkiego zbudowania sieci 5G polska gospodarka pozostanie daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi, Azją, a także większością krajów Unii Europejskiej" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że warunkiem koniecznym do rozwoju nowej technologii jest wprowadzenie zamian zarówno w polskim prawie, jak i w świadomości Polaków. "Trzeba przekonać ludzi, że ta technologia jest bezpieczna, potrzebna i że wszyscy na jej rozwoju skorzystamy" - mówił.
Dodał, że 5G jest niezbędna np. do rozwoju telemedycyny, transportu autonomicznego, nowoczesnej produkcji i usług. Zapewnił też, że z finansowaniem budowy nie będzie problemu. Część niezbędnych środków - jak zapewnił - będzie pochodziła z funduszy unijnych, zapowiedziano już wsparcie dla nowych technologii w nowej perspektywie budżetowej, część wyłożą przedsiębiorcy (np. operatorzy sieci przesyłowych), a część budżet. "Chcielibyśmy część przedsięwzięć realizować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, oferując różnego rodzaju korzyści dla firm, które będą budować sieć 5G" - oznajmił. Dodatkowym źródłem finansowania - jak zaznaczył - będzie też Plan Junckera, z którego polskie instytucje i firmy coraz sprawniej korzystają.
Z kolei minister cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział m.in. obniżenie opłat za użytkowanie pasa drogi spółkom, które zdecydują się na budowę szerokopasmowych sieci Internetu. Dodał, że przygotowywane są też nowelizacje różnych aktów prawnych, które mają skrócić procesy inwestycyjne, a także zwiększyć kontrolę państwa nad urządzeniami emitującymi fale elekromagnetyczne.
Najważniejszym elementem wprowadzania nowej technologii jest jednak zharmonizowanie obowiązujących w Polsce limitów gęstości mocy z normami rekomendowanymi przez WHO i Międzynarodową Komisję Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP). Obecnie - jak powiedział - Mirosław Godlewski, ekspert z Boston Consulting Group - są one znacznie ostrzejsze niż w większości krajów na świecie. Zaznaczył też, że przy obowiązujących limitach mocy nie ma możliwości zbudowania w Polsce sieci 5G. A jeśli tego nie zrobimy już w 2020 roku, zwłaszcza w dużych miastach, będziemy mieli znacząco ograniczoną transmisję danych, natomiast w 2030 roku czeka nas kryzys telekomunikacyjny. (PAP)
Zobacz także
Po kilkunastu latach badania Saturna sonda Cassini kończy swoją misję
2017-09-14, 08:29Po kilkunastu latach kończy się misja Cassini-Huygens, której celem było badanie Saturna. W piątek 15 września sonda Cassini wejdzie w atmosferę planety i ulegnie zniszczeniu. Wcześniej jednak prześle unikatowe dane zebrane podczas… Czytaj dalej »
Innowacyjny rower z napędem hybrydowym… z drukarki 3D
2017-09-09, 10:33Bezszprychowy rower z napędem hybrydowym, mechanizmem skręcania za pomocą manetek, w całości wydrukowany w technologii 3D skonstruowali studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wraz ze swym opiekunem przekonują, że choć to szalony… Czytaj dalej »
![](public/info/2017/thumb_480_0/2017-09-07_1504799531.jpg)
W najbliższych dniach możliwe są zorze polarne nad Polską
2017-09-07, 17:48Dzięki silnym rozbłyskom na Słońcu w najbliższych dniach możliwe są zorze polarne nad Polską. Największe szanse na ich zobaczenie będą mieli mieszkańcy północnej części kraju. Mogą też wystąpić zakłócenia w łączności… Czytaj dalej »
Nissan zaprezentował nowy model auta elektrycznego Leaf
2017-09-06, 20:20Nissan Motor Co. zaprezentował w środę nową generację swojego elektrycznego samochodu Leaf. Może on przejechać na jednym ładowaniu do 400 kilometrów - podała agencja Kyodo. Czytaj dalej »
Pojazd, komponenty, produkcja, rynek - filary projektu auta na prąd
2017-08-30, 19:12Pojazd, komponenty do niego, wariant produkcji oraz rynek na produkt finalny - to cztery filary projektu budowy polskiego samochodu elektrycznego. Pracująca nad nim spółka Electromobility Poland przedstawiła w środę plany na najbliższą… Czytaj dalej »