Chiny opracowują system satelitarny do nadzorowania Morza Południowochińskiego
Chiny rozpoczęły prace nad systemem satelitarnym do obserwacji Morza Południowochińskiego, w tym przepływających nim statków – poinformowała w czwartek chińska agencja CNS. Według ekspertów pomoże to Pekinowi zacieśnić kontrolę nad tym spornym akwenem.
Pierwsze trzy z dziesięciu satelitów systemu mają zostać wystrzelone w drugiej połowie 2019 roku – podała CNS, powołując się na zlokalizowany w mieście Sanya Instytut Teledetekcji, który prowadzi ten projekt sponsorowany przez lokalny rząd wyspy prowincji Hajnan. Plany stworzenia takiego systemu ogłoszono w grudniu 2017 roku.
Według dyrektora tego instytutu Yang Tianlianga pierwsze satelity systemu wyposażone będą w kamery i technologię identyfikacji jednostek pływających. "Dzięki połączeniu kamer z automatycznymi systemami identyfikacji będziemy mogli monitorować nie tylko statki legalnie pływające po Morzu Południowochińskim, ale również te, które działają nielegalnie" - powiedział Yang.
Gdy w 2021 roku system osiągnie pełną sprawność, umożliwi monitorowanie całego Morza Południowochińskiego i "będzie pomocny w szerokiej gamie sektorów, takich jak transport morski, rybołówstwo, zarządzanie wyspami i operacje ratunkowe na morzu" - podała CNA.
"Wydaje się, że Chińczycy zadziałali w tej sprawie bardzo szybko" - ocenił ekspert ze Szkoły Badań Międzynarodowych im. S. Rajaratnama w Singapurze Collin Koh Swee Lean, cytowany przez agencję Bloomberga. "Tworzenie tego wszystkiego w ramach programu pozornie wyglądającego na cywilny, ale który ma liczne zastosowania wojskowe i związane z egzekwowaniem prawa morza, ma daleko idące strategiczne konsekwencje dla sporów o Morze Południowochińskie" - dodał.
Chiny uznają ponad 80 proc. obszaru Morza Południowochińskiego za swoje własne terytorium, ale do części tego akwenu zgłaszają pretensje również Wietnam, Filipiny, Brunei, Malezja i Tajwan.
Na Morzu Południowochińskim znajdują się łowiska ryb i przebiegają przez nie kluczowe trasy transportowe handlu międzynarodowego. Co roku jego wodami przepływają towary warte ponad 3 bln dolarów.
Chiny budują na spornym akwenie sztuczne wyspy, na których umieszczają instalacje wojskowe, w tym systemy radarowe, koszary i hangary dla samolotów. Działania te wzbudzają protesty państw regionu oraz USA, które zarzucają Pekinowi militaryzację morza. W 2016 roku międzynarodowy sąd arbitrażowy w Hadze, który rozpatrywał chińsko-filipiński spór w sprawie Morza Południowochińskiego, przyznał rację Manili.
Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)
Zobacz także
Nadciąga Noc Biologów: 12 stycznia atrakcje w ok. 30 ośrodkach
2018-01-09, 14:46Piątek 12 stycznia to data, której nie powinien przegapić żaden miłośnik biologii. Ok. 30 jednostek akademickich w kraju przygotowuje wtedy moc atrakcji z okazji Nocy Biologów. W planach są prelekcje, wycieczki i pokazy. Na część… Czytaj dalej »
Hyundai do 2021 r. ma zacząć sprzedawać samochody autonomiczne
2018-01-04, 14:36Koreański koncern motoryzacyjny Hyundai Motor we współpracy z amerykańskim start-upem Aurora Innovation do 2021 r. zacznie sprzedawać pierwsze auta poruszające się bez kierowcy - poinformowała w czwartek agencja Kyodo. Czytaj dalej »
2017 rok był kolejnym przełomowym w dziedzinie druku 3D
2017-12-30, 10:53Rok 2017 był kolejnym, w którym doszło do wielu przełomowych wydarzeń w druku 3D, a polskie firmy z tej branży są coraz bardziej rozpoznawalne i dokonują coraz ciekawszych wdrożeń, m.in. w medycynie - mówi PAP Paweł Ślusarczyk… Czytaj dalej »
Korea Północna bezpośrednio odpowiedzialna za cyberatak WannaCry
2017-12-19, 10:29'Atak był powszechny i kosztował miliardy, a Korea Północna jest bezpośrednio odpowiedzialna' - napisał Tom Bossert, doradca ds. bezpieczeństwa wewnętrznego w Białym Domu w opinii opublikowanej we wtorek online przez Wall Street … Czytaj dalej »
Pierwszy polski minisatelita w ramach Krajowego Programu Kosmicznego
2017-12-19, 10:27W ramach Krajowego Programu Kosmicznego planujemy budowę minisatelity, który zwiększy bezpieczeństwo kraju - powiedział PAP wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej płk Piotr Suszyński. Dodał, że w I kwartale 2018 r. KPK zostanie przedłożony… Czytaj dalej »