Tajani: wysłuchanie szefa Facebooka w PE z transmisją online
Planowane początkowo jako spotkanie za zamkniętymi drzwiami wysłuchanie w Parlamencie Europejskim szefa Facebooka Marka Zuckerberga będzie transmitowane w internecie – poinformował w poniedziałek przewodniczący PE Antonio Tajani.
W piątek wystąpiło o to pięć z ośmiu frakcji politycznych reprezentujących większość europosłów.
„Miło mi poinformować, że osobiście dyskutowałem z prezesem Facebooka, panem Zuckerbergiem o możliwości transmisji spotkania z nim. Cieszę się, że mogę ogłosić, że zaakceptował tę prośbę. Wspaniała wiadomość dla obywateli UE” – napisał na Twitterze Tajani.
Spotkanie konferencji przewodniczących, czyli liderów frakcji politycznych oraz przewodniczącego PE, z szefem Facebooka zaplanowane jest na wtorek od godz. 18.15 do godz. 19.30. Część szefów frakcji groziła, że nie przyjdzie na spotkanie, jeśli nie odbędzie się ono publicznie. Z tego powodu możliwość spotkania z Zuckerbergiem stała pod znakiem zapytania. Amerykański biznesmen, który np. nie zgodził się na wystąpienie przed brytyjskim parlamentem, chciał się spotkać z europosłami, ale nie w formie publicznej.
Jednak po tym, gdy w ubiegłym tygodniu Tajani poinformował, że kierownictwo PE spotka się z nim za zamkniętymi drzwiami, podniosły się głosy oburzenia na taką formę wysłuchania, zwłaszcza że prezes największego portalu społecznościowego zeznawał publicznie w amerykańskim Kongresie.
Szefa PE krytykowała m.in. unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova. "Szkoda, że nie będzie wysłuchania publicznego. Na Facebooku jest więcej użytkowników z UE niż w Stanach Zjednoczonych, a Europejczycy zasługują na to, aby wiedzieć, jak przetwarzane są ich dane" - napisała na Twitterze w środę. Tajani odpowiadał jej ostro, że jej pracą „nie jest kontrolowanie i krytykowanie Parlamentu Europejskiego”.
Presja na otwarcie spotkania cały czas jednak rosła. Uruchomiona szybko internetowa petycja, by przesłuchanie było jawne, została podpisana przez dziesiątki tysięcy osób. Ostatecznie Tajani porozumiał się po wystąpieniu szefów pięciu frakcji z prezesem Facebooka w sprawie internetowej transmisji ze spotkania.
Poza tym, że Zuckerberg zeznawał w Kongresie UA, przedstawiciele Facebooka zeznawali przed kanadyjskimi parlamentarzystami. W imieniu UE do tej pory działania w sprawie prowadziła komisarz ds. sprawiedliwości; Jourova rozmawiała m.in. z dyrektor operacyjną Facebooka Sheryl Sandberg.
Wszystko to wynik wycieku z platformy danych ponad 80 mln użytkowników do firmy Cambridge Analytica. Świadcząc usługi dla swoich klientów, wykorzystywała ona informacje pozyskane z Facebooka do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich decyzje polityczne.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Zobacz także

O wyłączeniu polskiej Wikipedii zdecydowało ok. 30 osób, w dniu protestu
2018-07-14, 10:13Inicjatorem dyskusji nad wyłączeniem 4 lipca polskiej Wikipedii był prof. Dariusz Jemielniak. Decyzję podjęło tego samego niespełna 30 osób. To tempo nie spodobało się społeczności Wikipedii; rozgorzała dyskusja o tym, jak reagować… Czytaj dalej »
Będzie współpraca w obszarze nauk biomedycznych pomiędzy Polską i USA
2018-07-09, 20:50Minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisze 13 lipca z sekretarzem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA, Alexem Azarem, porozumienie o dwustronnej współpracy Stanów Zjednoczonych i Polski w obszarze nauk biomedycznych - poinformował… Czytaj dalej »
Warszawa, Poznań i Kraków najczęściej atakowanymi przez hakerów miastami w Polsce
2018-07-07, 14:30Warszawa, Poznań i Kraków znalazły się na liście najczęściej atakowanych przez hakerów miast w Polsce - wynika z wyliczeń firmy F-Secure. Zgromadzone przez firmę dane nie wskazują, jakie konkretnie podmioty i instytucje są celem… Czytaj dalej »

Archeolog znalazł w przedwojennej prasie informacje nt. nieznanych wykopalisk
2018-07-05, 08:54Nie tylko w czasie wykopalisk czy w muzealnych zbiorach można dokonać odkryć archeologicznych, ale również w... gazetach. W przedwojennej prasie tylko z niewielkiej części Ziem Odzyskanych naukowiec natknął się na opisy wielu nieznanych… Czytaj dalej »
MKiDN: rząd nie akceptuje żadnych rozwiązań ograniczających wolność słowa w internecie
2018-07-03, 10:09Polski rząd nie akceptuje żadnych rozwiązań ograniczających wolność słowa w internecie - podkreśla MKiDN. Polska nie poparła dyrektywy KE o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, ale wraz z innymi krajami, zaproponowała… Czytaj dalej »