Czwórka Polaków w finałach Konkursu Prac Młodych Naukowców UE
Konrad Adler, Bartosz Biesiadecki i Oliwia Krzemień, oraz Filip Wylęgała zostali zdobywcami trzech równorzędnych pierwszych nagród w polskiej edycji 30. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS). We wrześniu będą reprezentować Polskę w międzynarodowych finałach EUCYS w Dublinie.
Wyniki konkursu ogłoszono w niedzielę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizatorem EUCYS w Polsce, z ramienia Komisji Europejskiej, jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD).
Laureaci pierwszych nagród, którzy będą reprezentować Polskę podczas finału EUCYS w stolicy Irlandii, otrzymali po 6 tys. złotych.
18-letni Konrad Adler z Warszawy przygotował projekt "Praktyczne aspekty wykorzystania biodegradacji keratyny". 19-letni Bartosz Biesiadecki i Oliwia Krzemień z Krakowa zostali docenieni za projekt "Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt". Natomiast 18-letni Filip Wylęgała z Katowic przedstawił projekt "Analiza architektury naczyń krwionośnych dna oka w oparciu o regułę Leonarda da Vinci w celu automatyzacji wczesnego wykrywania cywilizacyjnych chorób naczyniowych".
Jury przyznało też trzy równorzędne 2. nagrody w wysokości 4 tys. zł. Otrzymali je: Grzegorz Gorzaniak (Pleszew) i Bogumił Skoczylas (Biskupice Zabaryczne); Filip Rękawek (Garwolin); Anna Staniszewska (Warszawa).
Poza tym, Gorzaniak i Skoczylas zostali za swoje badania nominowani do udziału w Swiss Talent Forum 2019.
Trzy równorzędne trzecie nagrody i po 2 tys. zł zdobyli zaś: Jacek Jagosz ze Skoczowa; Wojciech Kretowicz z Bydgoszczy; Zuzanna Stawicka z Częstochowy.
Jak podkreślili organizatorzy, dyplomy wszystkich laureatów zapewniają im wstęp na najlepsze polskie uczelnie.
Polska edycja EUCYS odbyła się po raz kolejny w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA. Podczas krajowych finałów zaprezentowano 21 projektów badawczych zrealizowanych przez uczniów z całej Polski. Autorzy prac naukowych są maksymalnie na I roku studiów, bo – zgodnie z regulaminem – badania były realizowane jeszcze przed rozpoczęciem studiów.
Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców jest prowadzony przez Komisję Europejską od 1989 roku. W finałach EUCYS biorą udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a także nauki humanistyczne i społeczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Każda może mieć maksymalnie trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci Chin, Egiptu, Izraela, Kanady, Korei Południowej i USA. Najlepsi młodzi uczeni mają okazję zdobyć nagrody pieniężne i rzeczowe, oraz zaproszenia na staże w prestiżowych europejskich ośrodkach badawczych.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje Polską Edycję EUCYS od 1994 roku (czyli od edycji 1995). Jak podaje KFnrD, dotychczas międzynarodowe jury nagrodziło 39 projektów z naszego kraju (łącznie 48 autorów). Polacy zdobyli 25 nagród głównych i 27 dodatkowych. Więcej nagród zdobywają tylko młodzi Niemcy. (PAP)
Zobacz także
Psycholog: smartfon w szkole ma negatywny wpływ na zdolności poznawcze uczniów
2018-01-24, 08:03Korzystanie ze smartfonów przez uczniów w szkołach źle wpływa na zdolności poznawcze. Dzieci korzystające podczas lekcji z telefonów komórkowych mają gorsze wyniki w nauce - mówi PAP psycholog Joanna Paszkowska-Rogacz z Instytutu… Czytaj dalej »
Politechnika Rzeszowska buduje motoszybowiec z napędem wodorowym
2018-01-20, 12:50Motoszybowiec z napędem wodorowym powstaje na Politechnice Rzeszowskiej. To kolejny etap prowadzonych od kilku lat badań nad alternatywnymi źródłami energii dla lotnictwa. Do pierwszego samodzielnego lotu motoszybowiec ma być gotowy… Czytaj dalej »
Prezydent: elektromobilność to skuteczna metoda walki ze smogiem
2018-01-17, 16:23Samochody elektryczne oznaczają brak emisji, jeżeli przejdziemy na elektromobilność będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, na tym polu możemy też skutecznie konkurować z… Czytaj dalej »
Powraca wystawa "Kalejdoskop" w Młynie Wiedzy w Toruniu
2018-01-16, 08:47Wystawa 'Kalejdoskop' ponownie otwarta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Instytucja przygotowała także towarzyszącą ekspozycji ścieżkę zwiedzania dla dzieci i młodzieży - na 30 stanowiskach prezentowane będą elementy… Czytaj dalej »
Nadciąga Noc Biologów: 12 stycznia atrakcje w ok. 30 ośrodkach
2018-01-09, 14:46Piątek 12 stycznia to data, której nie powinien przegapić żaden miłośnik biologii. Ok. 30 jednostek akademickich w kraju przygotowuje wtedy moc atrakcji z okazji Nocy Biologów. W planach są prelekcje, wycieczki i pokazy. Na część… Czytaj dalej »