Znów można podglądać online codzienne życie bocianów czarnych
Ponownie można oglądać transmisję online w internecie z gniazda bocianów czarnych żyjących w jednym z lasów na terenie woj. łódzkiego. Objęte w Polsce ścisłą ochroną ptaki wróciły do niego po zimowym pobycie w Afryce.
Codzienne życie bocianów czarnych można podglądać od dwóch lat. Pionierski w skali kraju i jeden z niewielu w Europie projekt edukacyjny realizowany jest wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi, Uniwersytet Łódzki i Komitet Ochrony Orłów. To wyjątkowa okazja do obserwacji ptaków objętych w Polsce ścisłą ochroną. Osoba postronna nie może zbliżyć się do ich gniazd - otaczają je wyznaczone przez leśników strefy ochronne, w okresie lęgowym obejmujące obszar o promieniu 500 m, zaś sama lokalizacja siedlisk objęta jest tajemnicą.
W znajdującym się na wysokości ok. 20 metrów rosłego dębu gnieździe, w którym zamontowano kamery, zamieszkała już para bocianów – pierwszy z nich pojawił się pod koniec marca, a drugi na początku kwietnia. Jak wyjaśniła rzeczniczka RDLP w Łodzi Hanna Bednarek-Kolasińska, ptaki obecnie zacieśniają więzi. W oku kamery można zobaczyć, że dużo czasu spędzają jeszcze w gnieździe, gdzie m.in. czyszczą wzajemnie pióra. "Widać, że to bardzo dobrze dobrana para" – przyznała rzeczniczka.
Można spodziewać się, że wkrótce samica złoży jaja bowiem okres lęgowy przypada na przełom kwietnia i maja.
Cieszącą się dużą popularnością transmisję na żywo można oglądać na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi - www.lodz.lasy.gov.pl. Twórcy projektu oczekują na screeny od obserwujących z ciekawymi zachowaniami bocianów.
Relacja ma być uzupełniana wiadomościami na temat jednego z dwójki piskląt bociana czarnego, które w roku 2016, wyposażone w lokalizatory GPS, wyleciały z innego gniazda na sośnie, na którym również zainstalowano kamerę, ale obecnie jest ono puste. Drugi z młodych został zastrzelony podczas wędrówki jesiennej w Turcji.
Bocian czarny (Ciconia nigra) jest objęty w Polsce ścisłą ochroną; ich monitorowaniem zajmuje się obecnie ok. tysiąc leśników w całym kraju. Szacuje się, że liczebność tych ptaków sięga 1,4-1,6 tys. par. Jak podkreślają przyrodnicy, na początku lat 80. XX wieku populację bocianów w Polsce oceniano na ok. 900 par, natomiast w latach 60. na zaledwie 500. Dokładna lokalizacja gniazd bocianów czarnych objęta jest tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. Każda para buduje zwykle więcej niż jedno gniazdo (ich waga może wynosić nawet tonę), następne mogą być oddalone od siebie nawet o kilka kilometrów i w kolejnych latach zasiedlane w przypadku utraty lub pogorszenia jakości gniazda podstawowego.
Bociany z łódzkich lasów będzie można obserwować do jesieni - we wrześniu gatunek ten wędruje na zimowiska do Afryki Wschodniej i Środkowej. (PAP)
Zobacz także
Czwórka Polaków w finałach Konkursu Prac Młodych Naukowców UE
2018-04-15, 14:50Konrad Adler, Bartosz Biesiadecki i Oliwia Krzemień, oraz Filip Wylęgała zostali zdobywcami trzech równorzędnych pierwszych nagród w polskiej edycji 30. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS). We wrześniu będą reprezentować… Czytaj dalej »
Naukowcy z UMK zbadali malowidła Rubensa w Londynie
2018-04-13, 12:44Grupa naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadała malowidła Petera Rubensa na suficie Whitehall Banqueting House w Londynie. Polacy zastosowali nowatorskie metody i sprzęt, który sami skonstruowali. Czytaj dalej »
A tymczasem na kwietniowym niebie...
2018-04-01, 16:41Wiosna w przyrodzie oznacza ruch i kolory. Nie inaczej jest na niebie, a kwiecień 2018 dostarcza nam multum przykładów: od przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przez wieczorne spotkania Księżyca, Wenus i jasnych gwiazd, po poranny… Czytaj dalej »
Geobloking abonamentów cyfrowych znika; z serialami na wakacje
2018-03-31, 10:33Od niedzieli mieszkańcy UE będą mogli korzystać ze swoich cyfrowych abonamentów, takich jak Netflix czy Ipla, również za granicą. Wszyscy użytkownicy, którzy zapłacili za dostęp do filmów lub seriali w sieci, będą mogli obejrzeć… Czytaj dalej »