Powraca wystawa "Kalejdoskop" w Młynie Wiedzy w Toruniu
Wystawa "Kalejdoskop" ponownie otwarta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Instytucja przygotowała także towarzyszącą ekspozycji ścieżkę zwiedzania dla dzieci i młodzieży - na 30 stanowiskach prezentowane będą elementy optyki geometrycznej.
"Ekspozycja wraca do naszego centrum po dwóch latach, co jest odpowiedzią na liczne prośby nauczycieli. Pamiętają ją jako niezwykle cenną edukacyjnie. Po pierwsze ze względu na prezentowana tematykę - elementy optyki geometrycznej, a po drugie ze względu na sposób przekazu w postaci interaktywnej lekcji - ścieżki edukacyjnej" - podkreśliła dyrektorka CN Młyn Wiedzy Monika Wiśniewska.
"Kalejdoskop" stanowi 30 stanowisk, na których dzieci i młodzież będą mogli zobaczyć m.in. wielki kalejdoskop, labirynt świetlny złożony z elementów optycznych - zwierciadeł, soczewek, pryzmatów, a także lustrzane mozaiki i wykonać przygotowane przez pomysłodawców ekspozycji zadania zręcznościowe.
Wystawa ma wspomagać nauczanie fizyki w szkołach, a także rozwijać wśród młodzieży logiczne myślenie oraz umiejętność pracy w grupie. Towarzyszące ekspozycji ścieżki edukacyjne są podzielone na cztery poziomy adresowane do uczniów klas 1-3, 4-6 szkoły podstawowej, klasy 7 "podstawówki" oraz 2-3 gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
"Taki sposób zwiedzania wystawy pozwala maksymalnie zmotywować uczniów do pracy. Ścieżki umożliwiają pracę samodzielną, w małym zespole, pełną odkryć i poszukiwań zarazem. Dzięki wprowadzonemu elementowi rywalizacji, zwiedzający są maksymalnie zmotywowani do rozwiązywania zadań" - wyjaśniła kierowniczka działu naukowo-dydaktycznego Młyna Wiedzy Katarzyna Przegiętka.
Organizatorzy podkreślają, że wąski zakres tematyczny wystawy ma na celu uzyskanie trwałego i realnego efektu poznawczego. Dobra zabawa nie musi ich zdaniem oznaczać rozpraszania uwagi odbiorcy. Chętni będą mogli odwiedzać ekspozycję do końca 2018 roku. (PAP i inf. własne)
Zobacz także
Nowy sprzęt toruńskiej straży miejskiej do badania jakości powietrza
2017-11-07, 17:04Dron do mierzenia zanieczyszczeń, specjalne auto do odczytu pomiarów i 10 mobilnych stacji badawczych. Toruń jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza własny system badawczy do walki ze smogiem. Operatorem sprzętu jest Straż Miejska. Czytaj dalej »
Naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego opracowali test na raka układu moczowego
2017-11-07, 08:45Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali innowacyjny, szybki test do wykrywania raka układu moczowego. Skuteczność testu pokazały wstępne badania wykonane na 85 osobach. Dalsze - rozpoczęte właśnie próby - obejmą tysiąc o… Czytaj dalej »
Białystok/ Na UMB otwarto Centrum Symulacji Medycznych
2017-11-06, 13:19Lepszemu kształceniu w praktyce młodych lekarzy, pielęgniarek, położnych i stomatologów, ale też ratowników służy otwarte w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Centrum Symulacji Medycznych. Czytaj dalej »
Już 30 startupów przygotowuje rozwiązania dla Taurona
2017-11-03, 10:25Nad rozwiązaniami dla Taurona w zakresie usprawnienia funkcjonowania infrastruktury energetycznej czy budowy nowych biznesów w grupie pracuje 30 startupów. Dwanaście z nich już prowadzi testy na infrastrukturze koncernu - podał w piątek… Czytaj dalej »
System reagowania na cyberataki kluczowy dla cyberbezpieczeństwa
2017-11-02, 17:51System reagowania na cyberataki i włączenie w ten proces zainteresowanych podmiotów - jest jedną z kluczowych propozycji w tworzonym krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Podział incydentów m.in. na krytyczny, poważny umożliwi podejmowanie… Czytaj dalej »