Hyundai do 2021 r. ma zacząć sprzedawać samochody autonomiczne
Koreański koncern motoryzacyjny Hyundai Motor we współpracy z amerykańskim start-upem Aurora Innovation do 2021 r. zacznie sprzedawać pierwsze auta poruszające się bez kierowcy - poinformowała w czwartek agencja Kyodo.
Jak wskazano, w ciągu trzech lat Hyundai and Aurora wprowadzą na rynek samochody, które będą mogły "jeździć bez kierowcy w większości warunków drogowych".
Eksperci branży motoryzacyjnej określają ten poziom mianem autonomiczności czwartej generacji. Oznacza to, że zastąpią one kierowcę podczas prowadzenia pojazdu, ale nie zastąpią go w pełni. Wraz z nadejściem samochodów autonomicznych piątej generacji z pojazdów znikną kierownica oraz pedały. Obecnie dostępne auta z tzw. pierwszym i drugim poziomem automatyzacji potrafią same zaparkować, utrzymywać stałą prędkość w ruchu drogowym, a bardziej zaawansowane nawet wspomagać kierowcę w wyprzedzaniu innych pojazdów.
Jak podkreślono, partnerzy nie określili jeszcze przeznaczenia "pierwszej partii" swych "inteligentnych samochodów". Według analityków, na których powołuje się Kyodo, będą one raczej wykorzystywane przez użytkowników biznesowych niż prywatnych kierowców - a zatem jako pierwsze pojawią się na ulicach autonomiczne taksówki czy pojazdy służb drogowych.
W listopadzie ubiegłego roku amerykański koncern General Motors zapowiedział, że do 2019 roku po na ulicach dużych miast zaczną jeździć produkowane przez niego pojazdy bez kierowcy do przewozu osób oraz towarów.
Według Kyodo Hyundai zdecydował się na rozwijanie partnerstwa ze start-upem specjalizującym się w rozwiązaniach wykorzystywanych w samochodach autonomicznych, by dotrzymać kroku branży samochodowej, która w coraz większym stopniu opiera się na sztucznej inteligencji oraz innych tego typu najnowszych technologiach. W ramach realizacji nowej strategii koreański koncern nawiązał też współpracę z Cisco Systems i Baidu, by rozwijać samochody połączone z internetem (tzw. connected cars).
Hundai planuje zaprezentować niektóre auta autonomiczne podczas rozpoczynających się w lutym Zimowych Igrzysk Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu. (PAP)
Zobacz także
Rosja wykorzystała platformy Google w kampanii dezinformacyjnej w 2016 r.
2017-10-09, 16:05Google odkryło, że rosyjscy agenci wydali kilkadziesiąt tys. dolarów na reklamy mające wpłynąć na wynik amerykańskich wyborów. Zmanipulowane treści były wyświetlane m.in. na YouTube, Gmail i w wyszukiwarce Google - podaje w poniedziałek… Czytaj dalej »
Balonem z Torunia do stratosfery
2017-10-09, 15:291000 kosmicznych eksperymentów wyśle w podróż za pomocą balonu stratosferycznego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Czytaj dalej »
Dwie planetoidy otrzymały polskie nazwy
2017-10-08, 14:29Dwie planetoidy odkryte przez Polaków będą nosiły nazwy na cześć kobiet: zwyciężczyni olimpiady astronomicznej Zosi Kaczmarek oraz lekarki z Krakowa Marty Żołnowskiej - wynika z informacji opublikowanych przez Międzynarodową Unię… Czytaj dalej »
Naukowiec: badania meteorytów pozwalają m.in. przewidzieć kolizję Ziemi z planetoidą
2017-10-07, 12:00Wyniki badań meteorytów pozwalają m.in. odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące budowy materii we Wszechświecie, ale też przewidzieć potencjalne zagrożenia dla Ziemi, np. kolizję z planetoidą - powiedział PAP dr Radosław… Czytaj dalej »
Chemicy z UMK realizują kolejne zadanie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej
2017-10-06, 10:33Toruńscy chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rozpoczęli realizację kolejnego zadania dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Przez pół roku będą badali wpływ ogrzewania w próżni na materiały wykorzystywane później w… Czytaj dalej »