Hyundai do 2021 r. ma zacząć sprzedawać samochody autonomiczne
Koreański koncern motoryzacyjny Hyundai Motor we współpracy z amerykańskim start-upem Aurora Innovation do 2021 r. zacznie sprzedawać pierwsze auta poruszające się bez kierowcy - poinformowała w czwartek agencja Kyodo.
Jak wskazano, w ciągu trzech lat Hyundai and Aurora wprowadzą na rynek samochody, które będą mogły "jeździć bez kierowcy w większości warunków drogowych".
Eksperci branży motoryzacyjnej określają ten poziom mianem autonomiczności czwartej generacji. Oznacza to, że zastąpią one kierowcę podczas prowadzenia pojazdu, ale nie zastąpią go w pełni. Wraz z nadejściem samochodów autonomicznych piątej generacji z pojazdów znikną kierownica oraz pedały. Obecnie dostępne auta z tzw. pierwszym i drugim poziomem automatyzacji potrafią same zaparkować, utrzymywać stałą prędkość w ruchu drogowym, a bardziej zaawansowane nawet wspomagać kierowcę w wyprzedzaniu innych pojazdów.
Jak podkreślono, partnerzy nie określili jeszcze przeznaczenia "pierwszej partii" swych "inteligentnych samochodów". Według analityków, na których powołuje się Kyodo, będą one raczej wykorzystywane przez użytkowników biznesowych niż prywatnych kierowców - a zatem jako pierwsze pojawią się na ulicach autonomiczne taksówki czy pojazdy służb drogowych.
W listopadzie ubiegłego roku amerykański koncern General Motors zapowiedział, że do 2019 roku po na ulicach dużych miast zaczną jeździć produkowane przez niego pojazdy bez kierowcy do przewozu osób oraz towarów.
Według Kyodo Hyundai zdecydował się na rozwijanie partnerstwa ze start-upem specjalizującym się w rozwiązaniach wykorzystywanych w samochodach autonomicznych, by dotrzymać kroku branży samochodowej, która w coraz większym stopniu opiera się na sztucznej inteligencji oraz innych tego typu najnowszych technologiach. W ramach realizacji nowej strategii koreański koncern nawiązał też współpracę z Cisco Systems i Baidu, by rozwijać samochody połączone z internetem (tzw. connected cars).
Hundai planuje zaprezentować niektóre auta autonomiczne podczas rozpoczynających się w lutym Zimowych Igrzysk Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu. (PAP)
Zobacz także

Ministerstwo Cyfryzacji: mamy od rana awarię Systemu Rejestrów Państwowych
2018-06-12, 11:04Mamy awarię Systemu Rejestrów Państwowych; oznacza to, że nie można korzystać z takich serwisów jak e-puap czy obywatel.gov.pl. - poinformował PAP Karol Many z biura prasowego resortu cyfryzacji. W Centralnym Ośrodku Informatyki powołany… Czytaj dalej »
Naukowcy badają mechanizmy rozprzestrzeniania się wirusa ASF
2018-06-11, 12:36Zależności pomiędzy strukturą populacji dzika, mobilnością tego gatunku oraz wysoką zjadliwością wirusa ASF mogą wpływać na wolne tempo rozprzestrzeniania się tej choroby w środowisku naturalnym - wynika z badań specjalistów… Czytaj dalej »

Zuckerberg: za słabo chroniliśmy użytkowników Facebooka; jest mi przykro
2018-05-22, 19:03Zrobiliśmy za mało, by chronić użytkowników Facebooka - powiedział w Parlamencie Europejskim w Brukseli szef Facebooka Mark Zuckerberg. Jak dodał, ponosi za to odpowiedzialność i jest mu przykro. Czytaj dalej »
Tajani: wysłuchanie szefa Facebooka w PE z transmisją online
2018-05-22, 09:49Planowane początkowo jako spotkanie za zamkniętymi drzwiami wysłuchanie w Parlamencie Europejskim szefa Facebooka Marka Zuckerberga będzie transmitowane w internecie - poinformował w poniedziałek przewodniczący PE Antonio Tajani. Czytaj dalej »
Łódzki wynalazek pomoże usuwać zanieczyszczenia fosforanowe z wody
2018-05-22, 07:41'BioKer' to opracowane na Uniwersytecie Łódzkim lekkie kruszywo otoczone biopolimerem, dzięki któremu można usuwać zanieczyszczenia fosforanowe ze środowiska wodnego, stymulować wzrost mikroorganizmów, bądź wspomagać wzrost roślin… Czytaj dalej »