Technologie z Politechniki Łódzkiej nagrodzone na wystawie w Hong Kongu
Pięć technologii z Politechniki Łódzkiej zostało nagrodzonych medalami na zakończonej w Hong Kongu międzynarodowej wystawie International Invention Design Competition. Cztery rozwiązania otrzymały złote medale, jedno medal srebrny.
Poinformowała o tym w niedzielę PAP rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka. Dodała, że dwa ze "złotych" wynalazków mogą mieć zastosowanie w medycynie, a pozostałe są technologiami i urządzeniami do wykorzystania w różnych branżach przemysłu.
Złoty medal przyznano za "biotekstroniczny system do profilaktyki i wspomagania leczenia zapaleń dolnych dróg moczowych". Jak wyjaśnia Chojnacka, innowacyjne jest tutaj zastosowanie tekstylnych elementów grzejnych zintegrowanych z bielizną wraz z olejkami eterycznymi o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, zaaplikowanymi na zewnętrznej wkładce wymiennej.
Kolejny wynalazek to ortopedyczne miniaturowe urządzenie pomiarowe ułatwiające chirurgowi weryfikację poprawności przeprowadzonego zabiegu całkowitej wymiany stawu biodrowego. Szczególne uznanie zyskał "lekki kompozyt konstrukcyjny z wypełnieniem mineralnym", który pozwala na zastosowanie go m.in. do budowy lekkich konstrukcji, do pochłaniania energii czy też wykorzystywania ich jako izolacji termicznej.
Złoty medal przyznano też za opracowanie ekologicznej mieszanki celulozowej do produkcji układów wlewowych w odlewnictwie. Do jej wytworzenia stosowane są półprodukty naturalne nie wydzielające toksycznych związków po spaleniu oraz pochodzące z odzysku, np. makulatury.
Srebrny medal otrzymał „optomechatroniczny sposób bieżącej kontroli jakości obróbki strumieniowo-ściernej”. Według jego autorów, tego typu kontroli powierzchni brakuje na rynku branżowym. (PAP)
Zobacz także

Dziewięciu irańskich hakerów z zarzutami za cyberataki na rzecz Teheranu
2018-03-27, 17:47Ministerstwo sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych podało w piątek, że postawiono zarzuty dziewięciu irańskim hakerom w związku z cyberatakami, które przeprowadzali na rzecz Teheranu. Wykradali oni wrażliwe dane z uniwersytetów… Czytaj dalej »
Badania nad gorączką mogą pomóc w walce z nowotworami
2018-03-27, 14:09Po okresie gorączki implantacja komórek nowotworowych powoduje ich ginięcie, zamieranie - powiedział PAP prof. Wiesław Kozak z UMK w Toruniu. Ten zajmujący się badaniami gorączki naukowiec zaznaczył, że zjawisko takie zaobserwowano… Czytaj dalej »

Polskie Radio PiK na Spotify
2018-03-16, 09:48Przypominamy Polskie Radio PiK jest pierwszą z rozgłośni Polskiego Radia i drugą stacją radiową w Polsce, która uruchomiła swój profil w internetowym serwisie muzycznym - Spotify. Czytaj dalej »
Naukowcy z Krakowa i Gdańska opracują inteligentne znaki drogowe
2018-03-15, 11:40Drogowskazy reagujące na natężenie ruchu czy pogodę mogą wkrótce stać się rzeczywistością w Polsce. Naukowcy z krakowskiej AGH i Politechniki Gdańskiej pracują nad systemem inteligentnych znaków drogowych INZNAK, które dostosowują… Czytaj dalej »
Doradca Putina: jesteśmy technicznie gotowi, by odłączyć się od internetu
2018-03-05, 18:59Doradca prezydenta Rosji ds. internetu German Klimenko ocenił, że jego kraj jest gotowy technicznie do odłączenia się od globalnej sieci; proces jednak nie będzie łatwy - podał wdziennik 'Moskowskij Komsomolec'. Czytaj dalej »