Z kosmodromu Wostocznyj wystartowała rakieta Sojuz 2.1b
Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała we wtorek z kosmodromu Wostocznyj - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. Rakieta wyniesie na orbitę okołoziemską m.in. 14 amerykańskich, szwedzkich, kanadyjskich, niemieckich i japońskich mikro i nanosatelitów.
Jak przekazał Roskosmos, start nastąpił w zaplanowanym czasie - o godz. 8.41 czasu moskiewskiego (godz. 6.41 czasu polskiego). Po 10 minutach po starcie oddzielił się górny stopień rakietowy Fregat, który dalej wyniesie satelity na zaplanowane orbity.
Wśród satelitów są m.in. szwedzkie SEAM, amerykańskie Landmapper-BC i LEMUR oraz niemiecki D-Star One.
Rosjanie planują umieszczenie na orbicie satelity meteorologicznego Meteor, trzeciego z serii Meteor-M, który pozwoli na śledzenie zjawisk w pogodzie o niedużej skali, mających jednak czasem katastrofalne skutki.
Około 400 osób zapewniało bezpieczeństwo podczas wtorkowego startu z kosmodromu. Był to dopiero drugi start z Wostocznego - jedynego w Rosji cywilnego kosmodromu, zainaugurowanego w kwietniu 2016 roku. Kosmodrom znajduje się 5500 km na wschód od Moskwy, w obwodzie amurskim przy granicy z Chinami.
Start pierwszej rakiety z kosmodromu w zeszłym roku został przełożony, zaś budowie całego obiektu - zapowiadanego jako najnowocześniejszy na świecie - towarzyszyły opóźnienia i afery finansowe.
W październiku br. Rosja poinformowała o rozpoczęciu budowy drugiej platformy startowej kosmodromu Wostocznyj. Ma być ona wykorzystana do startów rakiet Angara, które są kluczowym elementem forsowanego przez prezydenta Władimira Putina programu rozwoju rosyjskiego przemysłu kosmicznego.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
Zobacz także
Święta na krańcach świata i w kosmosie: polarne biegi i nieważkie prezenty
2015-12-25, 11:45Są badacze, którzy nie spędzą świąt i Sylwestra z najbliższymi, ale w laboratoriach... na krańcach świata. Astronauci na stacji kosmicznej w czasie świąt wręczą sobie nieważkie prezenty, a badacze na Antarktydzie uczczą Nowy… Czytaj dalej »
W Szczecinie niebawem ruszy nowoczesne centrum dydaktyczno-badawcze
2015-12-25, 11:39W marcu przyszłego roku ruszy w Szczecinie nowoczesne Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. Oprócz kształcenia studentów i prowadzenia badań naukowych umożliwi ono także współpracę z bizn… Czytaj dalej »
Pierwsze poważne badania nad lekiem przedłużającym życie
2015-12-25, 11:34Marzenia o eliksirze młodości może się wreszcie spełnić. W 2016 r. rozpoczną się pierwsze badania kliniczne, które mają wykazać czy lek na cukrzycę o nazwie metformina może przedłużyć życie ludzie, jak się od dawna podejrzewa… Czytaj dalej »
Austriacki noblista pozbawiony doktoratu h.c. za faszystowską przeszłość
2015-12-17, 13:53Wybitny austriacki zoolog Konrad Lorenz (1903-1989), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 1973 roku, został pośmiertnie pozbawiony doktoratu honoris causa uniwersytetu w Salzburgu ze względu na swoją faszystowską przeszłośc… Czytaj dalej »
Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki
2015-12-17, 08:59Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Karol Wójcicki, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Centrum Nauki EXPERYMENT, 'Forum Akademickie', prof. Przemysław Wojtaszek - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2015, organizowanego… Czytaj dalej »