Nowy sprzęt toruńskiej straży miejskiej do badania jakości powietrza
Dron do mierzenia zanieczyszczeń, specjalne auto do odczytu pomiarów i 10 mobilnych stacji badawczych. Toruń jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza własny system badawczy do walki ze smogiem. Operatorem sprzętu jest Straż Miejska.
– Dzięki temu wsparciu możemy działać na najnowocześniejszym sprzęcie. Nasze mobilne laboratorium pokazuje na bieżąco kilkanaście czynników, w tym także te najgroźniejsze dla zdrowia. Będzie przede wszystkim wykorzystywane, by lokalizować i namierzać bezpośrednio trucicieli – bo tak należy nazywać osoby, które w piecach w swoich domach spalają śmieci – powiedział Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej w Toruniu.
Podczas prezentacji nowego sprzętu w Szkole Podstawowej nr 9 prezydent miasta Michał Zaleski zaapelował do uczniów, by byli ambasadorami czystego powietrza w Toruniu, by mówili swoim rodzicom, sąsiadom, znajomym, aby nie używali złego paliwa do ogrzewania domów.
Nowy sprzęt kosztował prawie ćwierć miliona złotych.
Zobacz także
Rosja wykorzystała platformy Google w kampanii dezinformacyjnej w 2016 r.
2017-10-09, 16:05Google odkryło, że rosyjscy agenci wydali kilkadziesiąt tys. dolarów na reklamy mające wpłynąć na wynik amerykańskich wyborów. Zmanipulowane treści były wyświetlane m.in. na YouTube, Gmail i w wyszukiwarce Google - podaje w poniedziałek… Czytaj dalej »
Balonem z Torunia do stratosfery
2017-10-09, 15:291000 kosmicznych eksperymentów wyśle w podróż za pomocą balonu stratosferycznego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Czytaj dalej »
Dwie planetoidy otrzymały polskie nazwy
2017-10-08, 14:29Dwie planetoidy odkryte przez Polaków będą nosiły nazwy na cześć kobiet: zwyciężczyni olimpiady astronomicznej Zosi Kaczmarek oraz lekarki z Krakowa Marty Żołnowskiej - wynika z informacji opublikowanych przez Międzynarodową Unię… Czytaj dalej »
Naukowiec: badania meteorytów pozwalają m.in. przewidzieć kolizję Ziemi z planetoidą
2017-10-07, 12:00Wyniki badań meteorytów pozwalają m.in. odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące budowy materii we Wszechświecie, ale też przewidzieć potencjalne zagrożenia dla Ziemi, np. kolizję z planetoidą - powiedział PAP dr Radosław… Czytaj dalej »
Chemicy z UMK realizują kolejne zadanie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej
2017-10-06, 10:33Toruńscy chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rozpoczęli realizację kolejnego zadania dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Przez pół roku będą badali wpływ ogrzewania w próżni na materiały wykorzystywane później w… Czytaj dalej »