Naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego opracowali test na raka układu moczowego
Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali innowacyjny, szybki test do wykrywania raka układu moczowego. Skuteczność testu pokazały wstępne badania wykonane na 85 osobach. Dalsze - rozpoczęte właśnie próby - obejmą tysiąc osób.
Test do wykrywania choroby nowotworowej nabłonka układu moczowego, nazywanej potocznie rakiem układu moczowego, opracowali prof. Adam Lesner oraz dr Natalia Gruba z Pracowni Analityki Biochemicznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
„Podczas powstawania nowotworów w obrębie nabłonka układu moczowego dochodzi do zwiększonej aktywności enzymów proteolitycznych, czyli takich enzymów, które powodują rozpad białek” – powiedział PAP prof. Lesner dodając, że test, nad który trwają badania wykrywa właśnie obecność enzymów proteolitycznych.
Wyjaśnił, że do przeprowadzenia badania wystarczy około jednego mililitra moczu, a o obecności komórek nowotworowych w nabłonku układu moczowego danego pacjenta świadczy zmiana koloru testera.
Prof. Lesner zaznaczył, że proponowana metoda, w przeciwieństwie do dotychczas stosowanych, jest szybka, bezinwazyjna i – jak wynika z dotychczasowych prób - daje jednoznaczną odpowiedź. Naukowiec wyjaśnił, że obecnie – obok badań wziernikowych i USG, raka nabłonka układu moczowego można stwierdzić przeprowadzając mikroskopową analizę obecnych w moczu komórek. „W przypadku naszego testu eliminujemy subiektywny czynnik ludzki” – zaznaczył prof. Lesner.
Rzecznik prasowa Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz poinformowała, że metoda zaproponowana przez naukowców z tej uczelni została przetestowana na grupie 85 osób (60 chorych i 25 zdrowych), a próby pokazały jej 100 proc. skuteczność. Dodała, że w ostatnich dniach uczelnia podpisała umowę na przeprowadzenie dalszych badań, tym razem na grupie tysiąca osób. Testy te zostaną przeprowadzone na Oddziale Urologicznym Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni.
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Lesner, badania w gdyńskiej placówce pozwolą nie tylko ostatecznie potwierdzić skuteczność testu, ale też określić, w jakim stopniu zaawansowania choroby jego wskazania są trafne. „Mam nadzieję, że ta próba pozwoli nam pokazać, że na przykład już w drugim etapie rozwoju choroby test wykazuje obecność enzymów” – powiedział PAP prof. Lesner.
Dodał, że skuteczność testu w jak najwcześniejszej fazie choroby jest o tyle istotna, że nowotwór nabłonka układu moczowego do bardzo późnego stadium przebiega bez jakichkolwiek objawów. Wyjaśnił też, że ten typu nowotworu jest piątym pod względem liczby zachorowań w krajach Unii Europejskiej.
W ocenie prof. Lesnera testy prowadzone w gdyńskim szpitalu potrwają od 6 do 8 miesięcy. Jeśli próby te wykażą niezawodność testu, naukowcy będą szukać najlepszego sposobu wprowadzenia go na rynek. Jak zaznaczył prof. Lesner, metoda objęta jest już zgłoszeniem patentowym.
Czechowska-Derkacz poinformowała, że prowadzone przez naukowców z UG badania zostały wsparte dofinansowaniem Centrum Transferu Technologii UG w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+. „Wsparcie to obejmuje m.in. przeprowadzenie dodatkowych badań na większej grupie kontrolnej, ochronę własności intelektualnej i przeprowadzenie dodatkowych analiz rynkowych” – wyjaśniła rzecznik.
Przypomniała też, że projekt Inkubator Innowacyjności+, którego celem jest „wsparcie prac przedwdrożeniowych i wzmocnienie współpracy środowiska naukowego z przedstawicielami biznesu”, realizowany jest przez Konsorcjum, w skład którego wchodzą Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz spółka celowa PG – Excento Sp. z o.o.
„W ramach realizacji projektu Inkubator Innowacyjności+, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego ogłosiło wewnętrzny konkurs na dofinansowanie zadań w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych” – poinformowała Czechowska-Derkacz dodając, że decyzje o przyznaniu środków dla konkretnych przedsięwzięć podejmuje Komitet Inwestycyjny, którego większość składu stanowią przedstawiciele środowisk biznesowych i funduszy inwestycyjnych. (PAP)
Zobacz także
Konsultacje polsko-niemieckie: wspólna walka z cyberprzestępczością
2015-05-03, 15:00Następstwem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych ma być m.in. wspólna walka z cyberprzestępczością, współpraca w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w administracji, a także lepsza kooperacja służb policyjnych, granicznych… Czytaj dalej »
Polscy inżynierowie kończą prace nad laserową drukarką 3D
2015-05-03, 11:34Sinterit, firma założona przez polskich inżynierów, finalizuje prace nad drukarką 3D wykorzystującą innowacyjną technologię laserową, która umożliwia bardzo dokładny wydruk elementów: całych ruchomych mechanizmów, elastycznych… Czytaj dalej »
Opracowano technologię niewidocznego ogniwa słonecznego wbudowanego w ekran
2015-05-02, 16:43Sunpartner Technologies opracowało ogniwo słoneczne, które może być instalowane jako niewidzialna warstwa w dowolnym typie ekranów urządzeń mobilnych. Firma otrzymała za tę innowację nagrodę 'Best Technical Development within Energy… Czytaj dalej »
System, który przejmie sterowanie samolotem testowany był na Podkarpaciu
2015-05-02, 11:05Po niedawnej katastrofie samolotu Germanwings w Alpach niemieccy kontrolerzy lotów chcą wprowadzenia rozwiązań technicznych, które umożliwią sterowanie maszyną z ziemi. Punktem wyjścia do tych prac mogą być próby, jakie przeprowadzili… Czytaj dalej »
Branżę elektroniki drukowanej czeka wzrost
2015-04-30, 12:54Układy elektroniczne, panele słoneczne, czujniki, wyświetlacze - to tylko przykładowe produkty, które już wkrótce będą wytwarzane w technologii druku cyfrowego - przewidują eksperci. A to pozwoli na spadek kosztów, przyśpieszenie… Czytaj dalej »